Ip.Content

Miranda's Blogg Miranda's Blogg
mahogny snekke 33 fot




bilde

Pussing og atter pussing!

Postet av thomsped , 24 april 2009 · 0 Visninger

Her kommer det en liten oppdatering på Miranda. Våren har kommet og det er fult av liv på båttomta. De fleste blir ferdige med sine prosjekter og legger ut, mens jeg må fortsette! :lol: Deler av påskeuken og denne uken har godt til å pusse og skrape. Skroget har nå blitt pusset rundt med 80 papir og har blitt jevt og fint i fargen, dekk og dollbord har blitt skrapet og delvis pusset. jeg har også fått ut noen av rutene i doghouset. Ankervinsjen og alle skroggjennomføringene er plukket bort. Legger ved noen bilder fra prosessen.

Jeg er ikke helt fornøyd med presseningsløsningen min, den er noe tungvint med all knyting og stramming hvergang man skal holde på, men den holder jo både sol og regn borte!
Post bilde
Her er styrbordside som jeg pusset over påskeuka, denne uken har babord fått mest stell!
Post bilde
Det tyder på at det er mye olje i bordene, de røde prikkene er oljen som pippler ut etter pussingen!
Post bilde
Post bilde
Hytte siden på babord er skrapet ren og grovpusset. Her brukte jeg varmluftpistol og skrape, etter at bilde ble tatt, gikk jeg over med bandpusseren. Litt skummelt, men det gikk bra! :tongue: og siden plansliper og exentersliper. Det tar litt tid og mye støv før fargen kommer tilbake.
Post bilde
Hyttesiden og dollbordet, her skal det bli lagt inn litt nytt dollbord.
Post bilde
Føre og etter
Post bilde
Post bilde
En midlertidig kalesje er også på plass, den har stått på en båt som ikke er så sjødyktig lenger, men med en liten omsying skal vi få den til å passe.
Hepp hepp!




Miranda

Miranda er en mahogny snekke på 33 fot. Skroget er bygd hos Lundring i Sponvika ved Halden på slutten av 70 tallet. Båten var ferdigstilt og sjøsatt første gang i 1985 av min far i Halden. Vi hadde båten frem til 1995, da den ble solgt til Fredrikstad. Siden har vi ikke sett noe mer til henne, før jeg plutselig fikk se henne, delvis ombygd og veldig forfallen, på finn.no våren 08. Valget var ikke så vanskelig, hvis vi hadde noe valg, Magen og hjertet sa at vi måtte få henne hjem igjen og redde henne! Så her er vi nå, Miranda er tilbake i Halden og restaureringen er igang! slik så hun ut våren 2008. Post bilde Post bilde Ombyggingen som er gjort er jeg positiv til og vil behålle båten slik hun er nå, men noen bordganger under vannlinjen må byttes, hyttetaket må legges nytt, interiør må delvis bygges opp på nytt. Motor må kjøpes og installeres, elektriskannlegg må legges opp på nytt, hun skal pusses helt ned og lakeres opp igjen, samt mye mye mer!Håper det er noen som synes det er interessant å følge med på dette og som kan komme med tips og råd underveis!Thomas Pedersen.
Miranda 1986
Post bilde

Miranda Mai 2009Post bildeMIranda oktober 2009Post bildeTil første siden

Seneste innlegg

Tagger

    Seneste innlegg