Ip.Content

Miranda's Blogg Miranda's Blogg
mahogny snekke 33 fot




bilde

Renskraping av skroget påbegynt!

Postet av thomsped , 09 februar 2009 · 0 Visninger

Denne uken har jeg begynt skrapingen av skroget. Første dagen(tirsdag) var jeg optimist og var helt sikker på at jeg skulle ha skrapet ned hele båten innen fredag, men nei, satte nok lista litt vel høyt :lol: Halve båten fikk jeg tatt, babord side er nå skrapet rent. Hva båten er behandlet med er jeg usikker på, men lurer på om det kan være kokt linolje eller en annen olje som tørker, tilsatt beis. Det var altfor tynt og seigt lag til at jeg kunne bruke varmepistol, men gikk forsåvidt greit å skrape uten. :sweat: Prøver nå og lese på meg hvordan det blir best med tanke på beis. Noen vil blande beisen i lakk, mens andre vil beise direkte på treet etter oljen. Noen sier også at man ikke skal beise, at mahognyen blir finest med bare linolje, så hva vet jeg? :crazy: :lol: Legger ut et bilde fra da jeg akkurat hadde begynt å skrape, glemte selvfølgellig kameraet resten av uka
Post bilde
Mens jeg var i Halden og jobbet med båten gikk jeg gjennom gamle album og fant dette bilde av Miranda. Det er fra 1986, og er Mirandas andre sesong, jeg står i mitten med orange flytevest!Post bilde

Her er hytteveggen inne etter skraping og pussing. Det hjelper jo!
Post bilde





Drumle
09.02.09
Gleder meg til fortsettelse. Deilig med en som blogger oppussingen sin, og når man forteller så bra så blir det veldig oversiktlig.

thomsped
09.02.09
Takker for det! :smiley: hyggelig med respons! Jeg lærer veldig mye av og lese hva andre gjør og har gjort, så jeg håper noen kan få nytte av mine erfaringer også!

Gjest
27.07.10
sitter å koser meg å leser bloggen din om Miranda :) Var faren min som kjøpte denne båten av deg i 1995 var det vel du skrev :) Gleder meg til å se henne helt ferdig å liggende på vannet :)
dette er en båt som jeg elsket veldig høyt, var så gla i henne. var veldig lei meg da henne ble solgt for beste båten jeg har vært borti :)

Miranda

Miranda er en mahogny snekke på 33 fot. Skroget er bygd hos Lundring i Sponvika ved Halden på slutten av 70 tallet. Båten var ferdigstilt og sjøsatt første gang i 1985 av min far i Halden. Vi hadde båten frem til 1995, da den ble solgt til Fredrikstad. Siden har vi ikke sett noe mer til henne, før jeg plutselig fikk se henne, delvis ombygd og veldig forfallen, på finn.no våren 08. Valget var ikke så vanskelig, hvis vi hadde noe valg, Magen og hjertet sa at vi måtte få henne hjem igjen og redde henne! Så her er vi nå, Miranda er tilbake i Halden og restaureringen er igang! slik så hun ut våren 2008. Post bilde Post bilde Ombyggingen som er gjort er jeg positiv til og vil behålle båten slik hun er nå, men noen bordganger under vannlinjen må byttes, hyttetaket må legges nytt, interiør må delvis bygges opp på nytt. Motor må kjøpes og installeres, elektriskannlegg må legges opp på nytt, hun skal pusses helt ned og lakeres opp igjen, samt mye mye mer!Håper det er noen som synes det er interessant å følge med på dette og som kan komme med tips og råd underveis!Thomas Pedersen.
Miranda 1986
Post bilde

Miranda Mai 2009Post bildeMIranda oktober 2009Post bildeTil første siden

Seneste innlegg

Tagger

    Seneste innlegg