1. Slik begynte det

Jeg hadde siden jeg solgte min tidligere båt i juni, vært på utkikk etter en ny båt. Jeg ante ikke hva slags båt jeg egentlig ville ha, men jakten på Finn begynte omtrent umiddelbart, og var ganske spennende. En ting visste jeg, jeg hadde ikke lyst på snekke lengre. Det er nesten ille å si det, men ble faktisk av og til rastløs på sjøen i nevnte båt, og slik skal det vel ikke være :-). Jeg visste jeg ville ha en daycruiser, men ikke hvilket merke. Jeg begynte å klippe ut bilder av ulike båter som falt i smak, limte inn i Word, og skrev hva slags merke det var. Kunne jo være greit å huske til neste gang hva jeg hadde kommet over.
Og etter hvert ble valget ganske sikkert. Den peneste båten syntes jeg var en Scand Dynamic 7600. Særlig vindskjermen på mange båter syntes jeg ofte avslører et gammelt eller moderne design, altså rette eller buede flater. Etter hvert ble jeg fascinert av at båten som er designet av Alf Jensen, faktisk kom til verden allerede så tidlig som i 1986. Jeg syntes designet på denne båten fortsatt var råflott i 2006.
Nå var det bare å finne en til riktig pris, og akkurat billig kan vel ingen av de sies å være. Jeg rakk akkurat (ikke) å komme over en Scand 7100 som var solgt samme dagen som jeg kom over den. Denne hadde en hyggelig pris, men så er det jo noen små forskjeller på disse båtene. Badeplattformen bak er lengre på 7600. Noen har også hevdet at baugspydet ikke er å finne på en 7100, men det får jeg ikke helt selv til å stemme. Iallfall har jeg sett båter som gir seg ut for å være en 7100 hatt dette.
Vel, tiden gikk og etter hvert la jeg inn en ønsket kjøpt annonse på Finn. Dette ga resultater, og rett før julen 2006 ble jeg ringt opp av en hyggelig herremann fra Kristiansand som hadde en 7600. Det var imidlertid en liten hake. Eller en stor kan man kanskje si. Båten hadde ligget under vann, og måtte totalt restaureres.
3. januar 2007 bar turen ned til Kristiansand for å se på herlighten.
Selger hadde da gjort en del med båten som både var vedlig bra, men også som kunne skaffe meg litt bry. Båten hadde fått tørket skikkelig hele sommeren, og så veldig pen ut både innvendig og utvendig. Alt interiøret var imidlertid tatt ut, og da er det ikke like lett å vite hvor alt skal på plass igjen. Heldigvis hadde selger tatt masse bilder som dokumentasjon, hvilket såklart hjelper masse. Jeg har også snart hundrevis av Scand 7600 Dynamic bilder, slik at det meste nok skal gå greit, likevel.
Bare det at båten var ferdig helbredet for fukt og slike ting som kan være skummelt, var igrunnen greit nå på vinterstid så jeg slapp det. Den var grundig rengjort både innvendig og utvendig, og hadde stått konstant med luftavfukter. Motoren som sto i var en Volvo Penta AQ 271C med 275 hester bensin, med 290 DP-drev. Det viktigste av "redningsarbeidet" til denne motoren var blitt gjort av fagfolk ble jeg opplyst, og motoren blir nå gått over av min bror for å se om det er håp.
Etter noen knallharde budrunder ble båten min der og da. Alt av interiøret var kjøpt nytt, fra puter i kabin til utvendige stoler og alt som trengtes. Det avgjorde vel saken. Kranbil ble bestilt og båten sto i hagen lørdag 6.januar. Akkurat der og da var det litt blandede følelser. HJELP! Hva har jeg gjort. Men jeg har innfinnet meg i det i ettertid, og har igrunnen aldri angret. Nå gleder jeg meg til å ta fatt, og det er lenge til St.hans enda. Datoen som jeg liker å ha alt klart på plass, sjøsatt og fin. Kanskje litt før, men IKKE noe senere. Beste dagen på sjøen er utvilsomt 23. juni, særlig på en helgedag.
Så, dette var begynnelsen. Bilder vil vise litt av hva som hadde skjedd før jeg overtok. Resten vil være tatt av meg underveis i byggeprosessen.
Prosjekt: Scand Dynamic 7600
Mål: Total renovering av motor og båt - som 2007 modell.
Prosjektet er nå offisielt i gang. ![]()




Opprett egendefinert tema








