Ip.Content

Logo

Dolsa kommer til liv!


  • Logg inn for svare
29 svar på dette emnet

#1 Dolsa Ikke pålogget Postet 28.04.05 18:56

  • Medlem
  • Innlegg:25
  • Registrert:28.04.05
Jeg har nu i seneste tid brukt meget av min tid sammen med Dolsa. For øyeblikket ligger hun i Bertes og hun krever stadig stell og pleie. Dagens økt ble viet til vanning, men den gode frue holdt ikke helt på vannet. Det var dog ei en overraskelse. Jeg antar behandlingen må gjentaes over et ubestemt tidsrom. Vedlagt finner dere et par bilder av pussen jeg har påbegynt, jeg følte gleden måtte deles.

Post bilde Post bilde
Post bilde Post bilde

Mvh Petter e Wikøren
www.classic-salmon.com

Redigert av Dolsa: 28.04.05 19:07


#2 Astor Ikke pålogget Postet 28.04.05 19:19

  • D5L 2006
  • Medlem
  • Innlegg:8.319
  • Registrert:28.07.03
Hva slags motor har du? Ser ut som en Sabb eller Marna?!

#3 Verrie Ikke pålogget Postet 28.04.05 19:20

  • Medlem
  • Innlegg:3.431
  • Registrert:20.03.04
Dette var jammen ei flott dame!

Hva behandler du treverket med, både oventil og under ?

På dekk, hva slags materiale er det ? Sjelden å se forskjellige fargespill på dekk på eldre båter, eller er kanskje dette byttet ut de senere år ?

Den bueavslutningen i hekken, er den også original ?

#4 MY Casa Ikke pålogget Postet 28.04.05 20:21

  • Medlem
  • Innlegg:1.072
  • Registrert:01.04.03
Enig med perlen om den vakre buen som er akter, og ikke minst det fine dekket.
Et slikt dekk lå det på min første trebåt og det var orginalt fra -58.
På min båt var det annenhver stav av mahogany og origonpine. og det var satt sammen men en lang rustfri ståltråd som var boret inn på tvers av alle bordene og tvinnet stramt, denne var mellom alle dekksbjelkene !!! det dekket lå like fint etter mange år uten vedlikehold! Men ikke så morsomt når jeg boret med et 60mm hullbor for en dekksforskuing.
Vel det dekket ble aldrig det samme :cryin:

Men; en virkelg svulstig og vakker dame du har fått deg. !!!


Erik

#5 Dolsa Ikke pålogget Postet 28.04.05 22:08

  • Medlem
  • Innlegg:25
  • Registrert:28.04.05
Takk for responsen!

Motoren som står i er en 8-12 Marna bensin fra 1962. Den går som ei klokke. Hva bueanslutningen bak angår så er den original og skaper i mine øyne et behagelig ytre.

Dekket er som nevnt annehvert Oregon Pine og Mahogany, også dette i svært god, original stand. Jeg setter veden inn med Epifanes lakk over et par lag med olje. Dette gjelder såvel vindskjermer som skutesider.

Fruen er som dere ser svulstig og rund og skiller seg endel fra de slendre modellene som også er å se i våre havner. Jeg regner på endel mindre reparasjoner, men ikke mere enn hva er overkommelig.

Hvis ikke været velter mine planer skal Dolsa ut før 17.Mai. Flere bilder følger innen den tid!

#6 Dolsa Ikke pålogget Postet 01.05.05 20:17

  • Medlem
  • Innlegg:25
  • Registrert:28.04.05
Hei,

Da har den frodige frue fått atter et strøk med lakk. Dette blir hennes 5 strøk denne sesong og i dag kom den riktige gylne fargen virkelig frem. På tross av naboer som på død og liv skulle pusse samtidig som jeg lakket, ble resultatet noe Kapteinen er fornøyd med. Vedlagt finner dere flere bilder av mitt prosjekt. Nu gjenstår et par strøg til, samt bunnstoff og dørk.
Flere bilder vil følge i dagene som kommer! Kommentarer mottaes med takk!

Post bilde Post bilde
Post bilde Post bilde

#7 SeaMaster175 Ikke pålogget Postet 01.05.05 20:22

  • Medlem
  • Innlegg:1.048
  • Registrert:28.02.04
Hei!

Må si jeg er imponert over arbeidet ditt! Hvordan olje/lakk er det du bruker?

#8 Dolsa Ikke pålogget Postet 01.05.05 21:15

  • Medlem
  • Innlegg:25
  • Registrert:28.04.05
Jeg har brukt Epifanes olje og lakk. Den er ikke fullt så dyp i fargen som Ravilakk, men er meget lett å arbeide med.

#9 NilsPils Ikke pålogget Postet 01.05.05 21:53

  • Medlem
  • Innlegg:3.018
  • Registrert:17.04.05
Nydelig dame! Jeg blir litt sjalu.

#10 Dolsa Ikke pålogget Postet 02.05.05 12:27

  • Medlem
  • Innlegg:25
  • Registrert:28.04.05
Takker for alle komplimenter!

Dagen i dag vies til en oppsjaining av motor. Ikke det at jeg skal gjøre noen mekaninske stunt, men rent estetisk skårer ikke den gamle maskin høit.
Hammerlakk og grunning er innkjøpt. Nu skal det bare avfettes først! Bilder følger!

#11 Dolsa Ikke pålogget Postet 02.05.05 19:02

  • Medlem
  • Innlegg:25
  • Registrert:28.04.05
Da er motoren pusset og klar for videre pleie. Det viste seg som ofte er, at selve rengjøring tok lengre tid en ventet. Påføring av grunning og maling får således være til i morgen. Vedlagt er et knippe bilder fra hvordan maskinen befant seg før dagens arbeid tok til!

Post bilde Post bilde
Post bilde Post bilde

Redigert av Dolsa: 02.05.05 20:00


#12 TMe Ikke pålogget Postet 02.05.05 19:38

  • Medlem
  • Innlegg:2.100
  • Registrert:22.09.02
Stasbåt dette. Motoren trenger abs. en oppussing.

Slangen med tilhørende slangeklemmer som griner imot med må du snarest få erstattes med skikkelige saker. Det skal kun være kobberrør på en slik motor. Griserompa på oljetrykksmanometeret er en eksklusiv detalj som "Gamla" burde kikke nærmere på.

Før du maler over rusta bør du ta en Ferrobet-behandling eller to. Dersom ikke vil nok veldig mye
av rusten slå gjennom til neste år. Et strøk Arcanol og to strøk Shipolin må til. Brekk fargen i siste strøk og unngå "helligdager"

Redigert av TMe: 02.05.05 19:43


#13 Dolsa Ikke pålogget Postet 02.05.05 19:58

  • Medlem
  • Innlegg:25
  • Registrert:28.04.05
Ja, den gummislangen er av sekunda vare, men det viser seg vanskelig å få fatt i riktig kobberrør. Om noen skulle ha et tips på hvem jeg i slikt ærend skulle kontakte, setter jeg pris på å bli kontaktet.

#14 Verrie Ikke pålogget Postet 02.05.05 20:08

  • Medlem
  • Innlegg:3.431
  • Registrert:20.03.04

Dolsa, på 02.05.05 18:46, skrev:

Ja, den gummislangen er av sekunda vare, men det viser seg vanskelig å få fatt i riktig kobberrør. Om noen skulle ha et tips på hvem jeg i slikt ærend skulle kontakte, setter jeg pris på å bli kontaktet.

<{POST_SNAPBACK}>


Ser du bor i Kristiansand, og du er sikkert litt østover innimellom. Lona metall et eller annet, prøv der, de er mottak for all rivningsmateriell innen metaller fra offentlige bygg etc. Har ikke de, har ingen vil jeg tro !!!! Det firmaet ligger ca 1 mil øst for Arendal......

#15 TMe Ikke pålogget Postet 02.05.05 20:09

  • Medlem
  • Innlegg:2.100
  • Registrert:22.09.02
Hvilken ytterdia. er det snakk om?

#16 Dolsa Ikke pålogget Postet 02.05.05 20:37

  • Medlem
  • Innlegg:25
  • Registrert:28.04.05
Jeg tar ikke diam. sånn her og nu, men skal sjekke i morgen. Jeg gjør et forsøk hos Lona i morgen tidlig. Mange takk

#17 Dolsa Ikke pålogget Postet 13.05.05 16:37

  • Medlem
  • Innlegg:25
  • Registrert:28.04.05
Da er den ferme Frue på vannet! Siden denne dags tidlige morgen har hun duppet rundt i Bertes, Kristiansand. Fruen er litt fuktig, men ikke mer enn at lensen kan holde tritt. Siste dager har vært en sjau, da Kapteinens bedre halvdel insisterte på at skibet skulle ud før kommende tids helligdager. Det har således blitt lange kvelder med meget arbeide.
Stevnjern, dørkmaling, bunnstoff, vannlinje og ror-wire har alle tatt sin tid. Nu er dog det meste gjort og kun detaljer gjenstår. I kveld er det "blaudis" i båden!
Videre bilder følger!

Post bilde Post bilde
Post bilde Post bilde
Post bilde Post bildePost bilde

Redigert av Dolsa: 13.05.05 16:40


#18 Verrie Ikke pålogget Postet 13.05.05 18:56

  • Medlem
  • Innlegg:3.431
  • Registrert:20.03.04
Kort og godt, kjempeflott !

Da sikter jeg både til båtens utseende, dertilhørende egnede traktor for ei gammel dame, samt eiers beskrivelse om dagen :wink:

Denne kunne jeg tenke meg å kikke litt nærmere på, skal dere til baatplassen treffet i Lillesand ?

#19 Dolsa Ikke pålogget Postet 13.05.05 20:04

  • Medlem
  • Innlegg:25
  • Registrert:28.04.05
Når er dette treffet da? Høres spennende ut, men kan bli vanskelig med bryllup og konfirmasjoner.

#20 Dolsa Ikke pålogget Postet 20.05.05 21:50

  • Medlem
  • Innlegg:25
  • Registrert:28.04.05
Tilbakeslag!!!!!

Det har vært dridunger på ferde i Bertes. Riktignok ikke siste døgn, men jeg har hatt liden tid til å rapportere seneste dager.
På min daglige tur nedom havna så jeg til min frustrasjon at Dolsa lå tungt i vannet. Det var vann opptil midt på motorkassa og dørker lå å fløt rundt i skibet. Jeg fikk tømt vannet og begynte å lete etter feilen. Jeg hadde på dette tidspunkt to pumper i båten, da den tok inn meget mere vann enn ventet.
Jeg startet den elektriske pumpa og tømte skibet hurtig, men der fantes ingen åbenbar grunn for at ikke den mindre flottørpumpa skulle ha virket.-- Ikke før jeg åbnet skottet. (Det skal også nevnes at den elektriske pumpa ikke var koblet til denne natta, da jeg var redd den skulle gå tørr.)

Her så jeg til min overraskelse at noen hadde løftet polene av batteriet. Jeg er sikker på at jeg ikke har gjort dette selv!

Det er festelig å tenke på at slike j.....unger får vanke fritt i våre havner! Noen som har opplevd lignende? Intet annet var rørt i båden, men en av naboene på piren hadde hatt uinvitert vorspiel i sin skjærgårdsjeep.....