Det man i prinsippet trenger er et nettverksadapter og en antenne. Dvs. at PC'en "forstår" ikke at signalet er trådløst. Adapteret tar i mot signalet fra antennen og gjør et eller annet med det, sånn at det blir slik som signalet er fra veggen. Man kan selvsagt, etter at signalet er omdannet på denne måten sette en ruter foran PC'en, men det er ikke nødvendig. Formålet med ruteren er bare å kunne fordele nettforbindelsen på flere PC'er, vanligvis 4. Fra veggen eller fra verden ser en ruter ut som en eneste PC, dvs. ruteren får tildelt et IP nummer, som er synlig fra utsiden og fordeler det som ruteren får inn ut på de evt. 4 underordnede PC'er, som i sin tur er usynlige fra utsiden, ved at de 4 får tildelt, av ruteren, et underordnet IP nummer, hver især.
Et adapter eller nettverkskort har det til felles at de har elektronikk og software som kan "ta imot" tildeling av et IP nummer. RJ 45- inngangen (Ethernet-inngangen) har et sikt innebygget nettverkskort, så dermed så får PC'en tildelt et IP nummer straks man har dyttet RJ-45 kabelen inn i veggen RJ-45 kabelen ser ut som en forvokst telefonkontakt.
Det samme gjelder den innebygde antennen i en bærbar PC. Den har også et innebygget nettverkskort som kan ta imot et IP-nummer fra en ruter eller fra en eller annen antenne ute i verden. Men denne antennen er veldig liten, derfor rekker den ikke særlig langt. For å ta imot signaler over større avstander kreves en antenne som har en bedre forsterkning enn den lille antennen som sitter i lokket på en bærbar PC. En antennes forsterkningsegenskaper måles i desibel (db).
Selv om man kan se åpne nettverk ved hjelp av en slik ekstra antenne, så betyr ikke det nødvendigvis at man kan vil kunne bruke forbindelsen. Det kritiske er sendestyrken til egen antenne. Om man skal kunne få lastet ned en eller annen web-side, så må først "bestillingen" fra browseren nå frem til den andre antennen. Så det er altså egen sendestyrke som er det svakeste leddet.
Som vanlig når man skal forsøke å forklare noe vanskelig på en enkel måte, så vil det sikkert forekomme unøyaktigheter, så jeg bare sier ifra med en gang at jeg ikke kommer til å delta i en debatt for å forsvare språkbruken eller eksemplene. Bare lag en ny og bedre forklaring.
Redigert av tjaldur: 30.07.10 11:33