Erling Kagge kommenterer
Link
Kagge:
"Jeg har ikke uttalt meg om saken tidligere, men det er mange som kritiserer Jarle. Vi må ikke glemme at ingen andre nordmenn vet mer om å seile med seilbåt til Antarktis. Det er noe helt annet enn å ferdes der med cruisebåt eller forskningsskip,"
"Jeg har vært der nede og seilt da man slapp å spørre staten om lov. Det passet bra til mitt lune, svarer Erling Kagge"
Dette er vel hovedpoenget i saken. Cruise-skip gis tillatelse, men borgernes frie ferdsel skal stoppes. Betal, eller sitt i sofaen.
Det vil med rådende regime etter hvert måtte bli ulovlig å ferdes i fjellene, i det minste vinterstid. Fjellklatring i fritt terreng må bli ulovlig uansett årstid. Ferdsel på havet uten at det er i næringssammenheng vil selvfølgelig også måtte bli ulovlig. Man utsetter seg selv og redningsmannskapene for fare. Sitt i sofaen og driv med bøker og slikt. Sånn som Kagge gjør nå. Eller dra på charter, cruise ol hvor staten lukker øynene fordi man trekker inn avgifter.
Det er et mye brukt argumentet at man setter redningsmannskapene i fare. Det er sett fra redningsmanskapene alt i alt bare sprøyt. Redningsmannskaper søker både oppdrag og spenning. Ellers hadde de ikke hatt den jobben. Det er ingenting som er verre for dem enn å ikke ha noe å gjøre. De er trent til å sette grenser for egen sikkerhet og det gjør de også. At det uansett er en viss risiko vet de. Det er vel faktisk rett og slett noe av grunnen til at man valgte jobben.
Og miljøargumentet - virkelig? Spar meg. Når cruise-skip får tåkelegge fjordene våre og til og med er velkomne i Antarktis! Når vi er verdens rikeste land fordi selger olje. Det er selvfølgelig bare tull å si at en seilbåt er så belastende for et kontinent at den kan nok desverre ikke dra dit. Det er fullstendig på trynet.
Det er viktig at man sier fra og bremser myndighetene. Byråkratiet jobber etter "sin logikk" om å beskytte hver og en av oss mot seg selv. Det oppleves kanskje rett sak for sak for byråkraten, men man må bremse dette. Det ender ikke bra opp.
Fri ferdsel er et veldig viktig grunnprinsipp. Og man kan ikke kreve tillatelser, forsikringer, sertifikater, at du er venn med Jens eller lignende for å få lov til å ferdes. Da er det ikke lenger fri ferdsel.
Det er Polarinstituttet/ myndighetene som er på ville veier her.
At man prøver å redde dem som trenger hjelp uten å kreve betaling er også et viktig prisipp som fortsatt er nedfeldt i norsk regelverk. Men det virker som om prinsippet med gratis er under press. Man skal snart bare hjelpe dem som har råd til å betale for det (ref Polarinstituttet overfor Andhøy). Staten skal tjene på å redde folk. Dersom det er avklart kan du dra... Huff.
Jeg har tidligere sagt at jeg tror det ender opp med at Andhøy havner i buret. Men, nå har han fått veldig bred oppmerksomhet og det ser ut som at et veldig klart flertall mener at livet ikke blir så bra dersom myndighetene beslaglegger friheten til å ferdes.
Dersom myndighetene fengsler Andhøy, får man fokus på at Jens kan fly inn, cruisebåter og hvalfangere kan seile inn, myndigheter ha baser og flyplasser osv. Men en seiler - han skal vi faenmeg ta!
Andhøy har allerede klart å bidra til å bevisstgjøre veldig mange om noen veldig viktige prinsipper.
Bur inn Andhøy, så får vi enda bedre lys på hva slags regelverk dere i Polarisntituttet aktivt forsvarer, hvilken retning dette går og hva dere driver med; flyreiser, charterturer for myndighetene selv, tur for Jens, hvalfangst, cruise-trafikk osv. For all del, straff den frie seileren. Hardt!
Vis at Allemannsretten - det var prinsipp i tidligere tider. Nå er det rettigheter for myndighetenes ansatte - og de som betaler.