Jump to content

Hvordan fjerne byggskum fra Pioner sport junior?


cessnas

Recommended Posts

Ja, og forklare grunnen for å fjerne det...

Normalt er det jo pga vannopptak, men på akkurat denne pioner-modellen er det kanskje brukt for å stive av 'bøtteplasten' i akterenden. Antagelig ikke siden skum ikke vil feste seg til den type plast. Men om så skulle være er det ikke bare å fjerne det siden det må erstattes med nytt, noe som bare produsenten kan gjøre. En glassfiberbåt kan jo gjennombygges uten bruk av skum.

 

jeg gjetter på at det er en tidligere eier som har skåret vekk deler av 'innerlineren' og handlet noen bokser med fugeskum på biltema for at den fortsatt skal holde seg flytende om den blir fyllt med vann... :rolleyes:

Link to post

Min erfaring som eier av opptil flere "Pioneer Junior" gjennom årenes løp, er at det det er absolutt nødvendig med avstivende skum i aktre del av båten (fra under setet og bakover). Dersom du velger å fjerne dette tror jeg du også bør ha en plan for hva du vil erstatte det med.

Hva er årsaken til at du vil fjerne skummet?

AASS for OSS! Drikk Aass og piss Ringnes!
Drikk aldri vann (og spis ikke den gule snøen)!!
 

Link to post

Det er nok ikke byggskum du har der, det trekker vann. Vil tro dette er flyteskum med tilnærmet 100% lukkede celler.

Er det originalt flyteskum bør det nok få være der, er det byggskum fylt av tidligere eier bør det fjernes da det trekker vann.

Skummet må i så fall fjernes mekanisk da kjemikalier som kan løse slikt skum også vil skade båten.

Redigert av VannTro (see edit history)

Medlem av: KNBF - RS - Holmestrand Båtforening - Holmen Motorbåtforening - Norsk Trawler Klubb - Clipper Klubben

Båthistorikk fra 1975: Pioner 11(med rør-ramme) - 3hk Evinrude Yachtwin / 1979 Pioner 8 - 4 hk Johnson / 1983 With 300 Dromedille - 35hk Evinrude / 1979 Viksund 27 Columbi - Yanmar 3QM30 30hk / 1977 Marex 23 DC - Mercruiser 319D 180hk / 2005 Askeladden 525 Excel - Mariner 90 2-takt / 1987 Fjord 880 AC - FordSabb 2728T / 2011 Clipper 36 Sedan - Cummins QSB 5.9 230hk.

Link to post

Men jeg er fortsatt litt nysgjerrig på hvorfor du ønsket å fjerne det da..... :smiley:

Det skal jo ikke utgjøre særlig med vekt, om det da ikke har blitt vasstrukkent. På de båtene jeg har hatt har ikke dette skummet vært veldig pent, men dog tørt og lett.

AASS for OSS! Drikk Aass og piss Ringnes!
Drikk aldri vann (og spis ikke den gule snøen)!!
 

Link to post

Delta i diskusjonen

Du kan skrive innlegget nå, det vil bli postet etter at du har registrert deg. Logg inn hvis du allerede er registrert.

Guest
Svar på dette emnet

×   Du har postet formatert tekst..   Fjern formattering

  Only 75 emoji are allowed.

×   Innholdet du linket til er satt inn i innlegget..   Klikk her for å vise kun linken.

×   Det du skrev har blitt lagret.   Slett lagret

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...