Jump to content

Antyder denne linjen i sjøkartet et undervannshinder?


hakonrk

Recommended Posts

Sørvest for Padda (i indre Oslofjord) viser sjøkartene en linje som jeg ikke er sikker på hva betyr. Har her vedlagt et bilde fra Kystkartverkets sjøkart (med rød markering av området) for å illustrere:

 

bilde

 

Jeg antar dette antyder et kunstig undervannshinder med 4 meters dybde, men er usikker pga. at det ikke ser likt ut på alle kart (i Gulesiders kart er det vist med stiplet linje), og fordi det virker rart at det skulle være bygget ut et flere hundre meter langt hinder her. Noen som vet hva dette er?

Link to post

Takk for svar. Så 4-tallet betyr at 4 meter er minste dybde om man følger denne leia?

 

Ja, det er 4 meter dybde, men det har ikke direkte med merkingen av anbefalt farled å gjøre. 4-metersmarkeringen er et vanlig loddskudd. 4 meter er minste dybde på den posisjonen. Tilfeldigvis havnet 4-tallet under linjen.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk 2

mvh kjeros
-
Medlem av KNBF, Oslofjordens Friluftsråd, SXK og Totalmedlem RS

Link to post

Vel å merke at i Norske kart, så er dybden oppgitt ved laveste lavvann. Så du har litt mer å gå på i praksis.

I tillegg så angir kartene ulike definisjoner på dybde ved om tallet er trykket i kursiv eller normal skrift. Kursiv gjelde minste dybde i området rundt tallet. Normal er ett bestemt punkt, gjerne fulgt opp av et +.

Hvis du er usikker på tegnforklaringene i kartet bør du lære deg det, ellers går det galt før eller siden.

 

Streken du spør om er en ledestrek og riktige svar har du fått av brigg og kjeros. :-)

Link to post

Vel å merke at i Norske kart, så er dybden oppgitt ved laveste lavvann. Så du har litt mer å gå på i praksis.

Ja og nei og ikke helt.

Det er laveste astronomiske tidevann som blir brukt. Det laveste tidevann som vil kunne beregnes ved hjelp av harmoniske konstanter og andre formler. Atmosfærisk trykk og vind kan forårsake lavere vannstand enn LAT.

I Indre Oslofjord har gjerne trykk og vind mer påvirkning på vannstanden enn tidevannet.

Link to post

Delta i diskusjonen

Du kan skrive innlegget nå, det vil bli postet etter at du har registrert deg. Logg inn hvis du allerede er registrert.

Guest
Svar på dette emnet

×   Du har postet formatert tekst..   Fjern formattering

  Only 75 emoji are allowed.

×   Innholdet du linket til er satt inn i innlegget..   Klikk her for å vise kun linken.

×   Det du skrev har blitt lagret.   Slett lagret

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...