Jump to content

En motorbåtmanns bekjennelser...(Bitt av seil-basillen)


Dalton

Recommended Posts

I går hadde jeg mitt første møte med en pinnebåt. Jeg ble bedt med på seiltur på Randsfjorden i en 20 fot seilbåt av svensk fabrikat, av en lokal lege med seilbåt i blodet. Vinden var stabil fra sør, ikke for sterk og ikke for svak. Akkurat passe for en grønnskolling. Etter å ha fått en grunnleggende innføring i stag, vant, flokk, storseil, fall og skjøter la vi ut på tur. Vi krysset ut fra havna, og kose-seilte i rundt 5knop i solskinnet. Medvinds på hjemturen gav oss tre knop inn i solnedgangen... Kan trygt si at denne motorbåtmannen har fått en aldri så liten åpenbaring hva seiling angår. Eieren av båten mente til alt overmål at jeg måtte ha et iboende talent for seiling... Uansett er jeg bitt av basillen, og kommer garantert til å seile igjen. Rederinnen nekter å konvertere til seil så det blir nok gjeste-seiling, men seile skal jeg. Konklusjonen må bli den samme som foreldre har sagt til barna sine i alle tider: Ikke si at du ikke liker noe du ikke har prøvd(smakt)!

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk HD

I am the Captain of this ship, and I have my wifes permission to say so...

Kragerø 26 med Sole SM616 

Link to post

Mange kullseilinger...? Liker å holde meg tørr, og trenger ikke å seile fort. Vil bare ha den følelsen av at det er vinden som driver meg avgårde. Derav tanken på å lage en enkel rigg på SkiCo'en... Den er tverr i akterenden, men smalner av en god del. Montere ror er ikke noen stor utfordring, og mast tenkte jeg å feste gjennom midt-tofta. Seil kan lages av lettpresenning... Ikke noe fancy. Jeg vil bare seile.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk HD

Du har nok vært med min lege som jeg hadde da jeg var innom Marka her før i sommer. Så da har du nok vært i Røykenvika en tur.

Tror ikke denne legen har vært på Marka. Han har praktisert i Hov. Og i Røykenvika har jeg kun vært med snekka. Men så ei snekke med rigg liggende ved den gamle fergebøya i Vika da jeg kjørte forbi der i dag... Det hadde vært noe...

 

Sent from my iPad using Tapatalk HD

I am the Captain of this ship, and I have my wifes permission to say so...

Kragerø 26 med Sole SM616 

Link to post

Kan trygt anbefale Snipe til alle som vil prøve å seile.

Det er blant annet onsdagsregatta i Bærum Seilforening, ut i fra Bruksveien på Snarøya. Andre steder det seiles Snipe er Røyken, Stavanger og Bergen. Det finnes vel også noen Sniper i Åsgårdstrand, Risør og Longyearbyen (!).

Her er det muligheter til å være med som mannskap, eller kanskje prøve seg som rormann selv.

 

I en Snipe kommer man virkelig nærme elementene. Man sitter med rompa 20 cm fra vannet, har nok seil til at vinden merkes godt dersom det blåser, samt at man har masse muligheter til å trimme seilene for å få ut kraft dersom det skulle blåse for mye. Det er ingen muligheter for å reve seil, så er full seilføring inntil det ikke går lenger....

Snipe - Serious sailing - Serious fun

Link to post

Tror ikke en trenger å gå så drastisk til verk, for de fleste handler det om prøve seg fram. Av ulike grunner som har vært diskutert tidligere her på BPen, er vi motorbåtlandet i Europa, så både jeg og det svært mange som seiler i dag har også vært motorbåfolk. Jeg tror ikke mange kan tenke seg å gå tilbake motorbåten igjen. Seiling aktiviserer mannskapet på en helt annen måte enn "sjøtransport" i motorbåt, og dette er bare en av de mange + sidene. Og så heter det ikke "pinnebåt".

Redigert av pettersand (see edit history)
Link to post
Guest Avmønstret#

Seil og motorbåt er to forskjellige verdener når man er utpå. Men i havn kan jo seil og motorbåt ha mye til felles.

 

Men så er det jo det med seil at man kan bli skremt også. TS fikk en perfekt tur og god "føling" med hva alt det seilgreiene handler om. Andre opplever stresset mannskap, ting som går galt og at seiling egentlig bare er mas og stress og ganske skremmende. Motorbåtkjøring er jo i hovedsak veldig enkelt der hvor seiling kan være ørlite komplisert. Men poenget er jo selve følelsen man har når man er utpå sjøen, den kan ikke sammenlignes og TS fikk oppleve godfølelsen som seilere får oppleve svært ofte, om de seiler med båten.

Link to post

for en bekjennelse!!! jeg har lite erfaringer med seilbåt men den lille jeg har , så synes jeg også at det å seile er morro! Min erfaring er bare fra en tysk livbåt med seil, og en skonnert på 100 fot som jeg var støttemannskap på i Australia.. den gjorde lett 8-9 knop på moderat vind

Båtgal og Hondafan: Askeladden,Honda Civic Sport, Honda TRX400,Honda CBR 600RR, Honda Kantklipper, Subaru xv

 

Link to post

. Vil bare ha den følelsen av at det er vinden som driver meg avgårde. Derav tanken på å lage en enkel rigg på SkiCo'en... Den er tverr i akterenden, men smalner av en god del. Montere ror er ikke noen stor utfordring, og mast tenkte jeg å feste gjennom midt-tofta. Seil kan lages av lettpresenning... Ikke noe fancy. Jeg vil bare seile.

Vet ikke helt hvordan SkiCo ser ut, men du vil ikke få noe dreis på seilig uten en fungerende kjøl. Skal den fortsatt også brukes som ro/påhengerjolle, må du rigge til en senkekjøl, og det lar seg sikkert gjøre, men du bør vite hva du driver med. Tror likevel dette blir litt for jalla, og hvis du fortsetter å like å seile, vil du bli lei av at dette aldri vil bli skikkelig. Hjemmesydd presenningseil vil du garantert angre på når du først begynner å beherske seilingen.

 

Jeg støtter de som heller anbefaler deg å kjøpe en brukt Snipe, evt. Wayfarer eller lignende. Disse har senkekjøl og kan trekkes opp, og de seiler slik skikkelige båter skal. Hvis båten kan ligge permanent i sjøen og det er lett med krantilgang vår og høst, ville jeg kanskje lett etter en brukt Yngling.

Link to post

Jeg har nok kommet til den konklusjonen, jeg også. Robåten skal få lov å forbli robåt. Det finnes mange seilbåter fra 17-25ft, til en relativt rimelig penge på finn.no, så det blir å vente til man får råd til å kjøpe en. Snekka beholder vi, selvfølgelig. Seilbåt blir en tilleggsbåt til far.

Red. Har kikket litt på denne... http://www.finn.no/finn/boat/used/object?finnkode=43131640

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk HD

Redigert av Trond Østli (see edit history)

I am the Captain of this ship, and I have my wifes permission to say so...

Kragerø 26 med Sole SM616 

Link to post

om det ikke er viktig med overnattingsmulighet og bokomfort vil jeg anbefale en seilbåt som er litt sportslig. Det er jo ikke all verdens med vind i innlandet, og det er moro med en båt som seiler godt. F.eks noe slikt?: http://www.finn.no/finn/boat/used/object?finnkode=43586507

 

Forøvrig er det moro å se når motorbåtfolk ser lyset, det samme skjedde meg for en 7-8 år siden. Det ga meg en ny dimensjon til båtlivet.

Framtia på AIS

 

Seiling - den dyreste måten å reise gratis....

Link to post

Seriøst?

Det der er en reinhekla racer som du skal en del erfaring for å håndtere.

TS er en som famler seg fram på egen hånd innen seilinga. Han må ha en båt som tilgir litt.

Happy, Alo, Maxi. Båter som tilfredstiller kravet til retting med mastetoppen i vannet. Da behøver han ikke bekymre seg om kullseiling.

Med den entusiamen er han ute i Skagerrak snart.

Link to post

sto ikke noe om at han var redd kullseiling :-)

 

Men enig, den var nok vel ekstrem. Ville bare gjøre et poeng om at det ikke nødvendigvis er så moro å ende opp med en underrigget båt, hvis man kun skal ut og seile en tur på en innsjø. Jolleseiling av et eller annet slag bør derfor vurderes, om det ikke er viktig å kunne overnatte ombord.

Framtia på AIS

 

Seiling - den dyreste måten å reise gratis....

Link to post

om det ikke er viktig med overnattingsmulighet og bokomfort vil jeg anbefale en seilbåt som er litt sportslig. Det er jo ikke all verdens med vind i innlandet, og det er moro med en båt som seiler godt. F.eks noe slikt?: http://www.finn.no/finn/boat/used/object?finnkode=43586507

Ja, det hadde vært noe. Riktignok er dette en kjølbåt med greit med vekt i bulb'en, så helt jolleoppførsel har den ikke. Men den krever jaggu sin mann, og helst tre av dem. Ikke akkurat noe du pusler deg frem i alene for å lære deg å seile med to pilsnere i en snor.

CB66 på lens: http://www.youtube.com/watch?v=BiK4ICnMP2s

 

Den broacher jo bare du promper litt hardt.

 

Synes Albin'en TØ lurer på ser grei ut. Den ser også enkel ut å seile alene.

Link to post
Guest Avmønstret#

Det beste er jo å starte med en jolle som er enkel og samtidig rask i lite og middels vind, men tåler mye vind om mannskapet er kapabelt.

 

Laser.

 

Går dessuten greit å være to om man vil og man lærer å seile med en båt som er både rask og enkel. Det trenger ikke å være så avansert og innviklet for å gå fort.

 

Vet ikke om TS trenger trim men om det blåser litt så følger det med gratis om en seiler laser og samtidig så gjør ikke noen kilo for mye noen skade hvis det blåser mye heller.

Link to post

Skal man seile jolle MÅ man være forberedt på å kunne kulleseile og havne i vannet og så kunne rette opp båten igjen. Med mindre det er godt og varmt i vannet må man ha våt- eller tørrdrakt. 2 pers i en laser??? det er i alle fall trangt og stressende.

 

Med en kjølbåt som f.eks. en Killing, Lærlng eller noe større kan man være trygg på å ikke kullseile og man kan dra på tur.

 

 

 

Link to post

Delta i diskusjonen

Du kan skrive innlegget nå, det vil bli postet etter at du har registrert deg. Logg inn hvis du allerede er registrert.

Guest
Svar på dette emnet

×   Du har postet formatert tekst..   Fjern formattering

  Only 75 emoji are allowed.

×   Innholdet du linket til er satt inn i innlegget..   Klikk her for å vise kun linken.

×   Det du skrev har blitt lagret.   Slett lagret

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...