Jump to content

Der var drevet havarert - VP 290


Aksept2014

Recommended Posts

Et tips er at du endrer tittelen slik at den er i samsvar med reglene.. Hvilket drev og hvilken modell er det snakk om.. Dette må du også ha med i tittelen


Om det er reklamasjon eller ikke er ikke lett å svare på da en ikke vet om noe om modell, hvordan dette er kjøpt, hvilket vedlikehold som er utført etter kjøpet osv.. Regner med dette drevet er utenfor garantiperioden, og dermed er det kjøpsloven som kommer i bildet.. siden det er snakk om reklamasjon.. Da er det vel snakk om skjulte feil, eller feil som selger var klar over da han solgte farkosten i mai

Redigert av Sydvesten (see edit history)

Tar forbehold om skrivefeil i alle mine innlegg, slik at de som utelukkende er opptatt av mine skrivefeil og meg som person kan kose seg med det de kan.. Mine innlegg er også basert på min mening og oppfatning omkring temaer både her på forumet og i samfunnet ellers, dette gjelder også om det ikke er tatt eksplisitt forbehold om det i selve innlegget.. :smiley:

 

Det er bare de som føler seg underlegne som er beskjedne - de dyktige fryder seg over det de har utført
Johann Wolfgang von Goethe 1749-1832

Link to post

Har nå hatt et par VP290DP drev men klarer ikke å se hva bildet skal vise. Hva består havariet av?

Redigert av SveinHa (see edit history)

Mine kjøretøy pr i dag: "NittiNitti": -90 Land Rover 90, "Bimbo": -93 BMW R1100RS, "Helmut": -08 Knaus Sunliner 808

Grunnet intensiv sensur og shadowbanning har jeg forlatt Fakebook, Insta og Twitter for godt, dere finner meg på https://mewe.com/i/sveinhauge og Telegram

  • Mahatma Gandhi, 1869-1948: Vaksinasjon er en barbarisk praksis og en av de mest fatale av alle vrangforestillinger som er aktuelle i vår tid. Samvittighetsfulle motstandere av vaksinasjon bør om nødvendig stå alene mot hele verden for å forsvare sin overbevisning.
  • Barnevaksiner
Link to post

Skal vel mye til å få dekning på havari som skyldes at man ikke har sjekket om det er olje på gearkassa? De gir vel kun dekning for "plutselige og uforutsette" hendelser?

Redigert av REM (see edit history)

Fjord 26AC,  FjordDolphin 900, Princess 35, Fairline 43 Fly, HIghField 320, Ukjent 15´ med 9,9.

ad. planlegging:

"Selv den mest nitidige planlæggning, kan ei erstatte det reneste griseheld". StormP

"Alle kan ha en plan, inntil de får en knyttneve midt i trynet" Mike Tyson

Link to post

Kan du dokumentere at du har hatt service etter boka er det vel klart att det er reklamasjon.Et drev har jo forventet levetid på langt meir enn det.Kjøpte du båten hjå ein forhandler kanskje?Ein fagmann ser nok ganske fort ka som er årsaken til dette havariet og så får du ta det derfra.

Redigert av Ålahåve (see edit history)

Båt med fjernkontroll

Link to post

Reklamasjon er alltid et diskusjonstema. Det er også mye forvirring om hva som gjelder. Dersom du har kjøpt denne båten hos forhandler er reklamajsonsfristen 5 år. Har du kjøpt den privat er det 2 år. Uavhengig om båten er brukt eller ny.

 

Likevel betyr ikke dette at drevet skal holde i henholdsvis 5 og 2 år, men dersom drevet har havarert etter et drøyt halvår så var vel feilen der da båten ble solgt. Selger er ikke uten ansvar for dette, selv om han ikke visste om feilen.

 

Men det er vanskelig å vinne frem med reklamasjon og i dette tilfelle har vi vel ikke nok opplysninger.....

Link to post

Tror noen og enhver skal ta seg bryet med å sette seg inn i hvilke rettigheter man har og hvordan man skal gå frem for å klage enten det er snakk om reklamasjon eller garanti. Finnes mye om dette på nettet, men man kan jo begynne med å se på Forbrukerrådets hjemmesider eller forumets medlem Båtadvokaten sin hjemmeside http://www.tangedal.no/blog1.php/2010/10/20/kjopslovens-regler-om-kjop-og-salg-av-bruktbat . Hva Plutoniumskriver er det reneste sludder.


Egen erfaring, solgte en eldre golf der kjøper tok bilen uprøvd, han ringte noen uker senere og sa det var en stygg ulyd fra revers, fikk da vite at hvis det var gir kunne han heve kjøpet innen 6 måneder.

 

Sludder og pølsevev!

Redigert av Mouche (see edit history)

Ser frem til den dagen Corona er en øl og Donald er en and!

Link to post
Guest Avmønstret#

Bare surr her, egentlig som vanlig.

 

Reklamasjon har man når man kjøper som privatperson fra en profesjonelle part, og man kjøper noe som er nytt. Den er 2 eller 5 år, hvis gjenstanden er ment å vare vesentlig lengre enn 2 år. Punktum (sånn ca).

 

Reklamasjonsretten er lovfestet og gjelder for alle forbrukerkjøp. Også når feks Apple prøver å nekte, dvs de vil tape om man orker maset med å gå til sak mot de.

-----------

Garanti er noe som hvem som helst kan gi og kan være hva som helst så lenge en selv ønsker å gi. Kan være ut døra, livstid, 2 dager eller hva man ønsker å gi. Feks at du får en kopp kaffe om motoren ryker, eller at de sender et serviceteam og ny motor med helikopter. En garanti kan en sette på hva som helst når som helst.

 

Eneste lovregulering jeg har funnet for garanti er at den skal gå utover den allmenne reklamasjonsretten ved vanlige forbrukerkjøp. Man kan altså ikke bake ordinære reklamasjonsretter inn og selge det som en garanti. En garanti ved vanlige forbrukerkjøp skal gi noe mer enn hva reklamasjonsretten gir.

 

Så når feks forhandler av kinesiske påhengsmotorer her på BP sier at han gir garanti på motorene så gir han kunden noe utover den ordinære reklamasjonsretten, som er ganske omfattende i seg selv. Og det er jo ikke ille, selv om det vel aldri kom svar på hva denne "garantien" faktisk inneholdt. Antagelig roter forhandler med begrepene, og det er jo ikke bra.

----------

 

Til den aktuelle saken. 5.5 år er utenfor reklamasjonsretten så da kan det glemmes.

 

Ifht garanti. Om siste selger ikke ga noen spesiell, selvfølgelig skriftlig, garanti med varighet som gjør at kjøper fortsatt er dekket så er det ikke noe å hente. Men om det var et skjult feil ved salget så blir det da nye muligheter og andre regler.

 

Tror jeg hadde snakket med forsikringa, men kanskje finlest vilkårene først slik at jeg viste hva jeg hadde i vente. Og uansett er det nok bare å forberede lommeboka på en stygg vreng.

Link to post

Øvre gear ved påfylling.. Det er fullt av spon der. Vet ikke mer tilstand foreløpig. Kanskje nok med flush?

 

Dersom det er fult av metallspon så kan jeg herved i det minste garantere at en "flush" ikke holder.

 

Det ser ikke umiddelbart ut som oljefyllingen på et AQ290 drev ut i fra det jeg kan se på bildet, og jeg trodde heller ikke AQ290 ble solgt nytt for 5 år siden, men det er mulig jeg tar feil ?

Link to post

Bare surr her, egentlig som vanlig.

Til den aktuelle saken. 5.5 år er utenfor reklamasjonsretten så da kan det glemmes.

Og her ble det enda mer surr, dessverre. Jeg oppfatter at selgeren, megleren, var eier av båten og da er det egentlig uinteressant om han er megler, skipsreder eller fotballspiller. Kjøpsloven, ikke Forbrukerkjøpsloven, vil gjelde her og du har reklamasjonsrett overfor selger og foreslår at du leser artikkelen jeg har linket til, og der står det også hvilke frister som gjelder og hvordan du skal gå frem, men i all enkelhet; jo før jo bedre og gjør det skriftlig!

Ser frem til den dagen Corona er en øl og Donald er en and!

Link to post

 

Det ser ikke umiddelbart ut som oljefyllingen på et AQ290 drev ut i fra det jeg kan se på bildet, og jeg trodde heller ikke AQ290 ble solgt nytt for 5 år siden, men det er mulig jeg tar feil ?

Han skrev at motor og drev var nytt for 5.5 år siden. Trodde heller ikke det ble solgt motorpakker med 290 drev på den tiden...?

Dårlig bilde, men synes det minner om DPH....

Mvh. SAP

Link to post

Delta i diskusjonen

Du kan skrive innlegget nå, det vil bli postet etter at du har registrert deg. Logg inn hvis du allerede er registrert.

Guest
Svar på dette emnet

×   Du har postet formatert tekst..   Fjern formattering

  Only 75 emoji are allowed.

×   Innholdet du linket til er satt inn i innlegget..   Klikk her for å vise kun linken.

×   Det du skrev har blitt lagret.   Slett lagret

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...