Jump to content

115hk Johnson vro, olje tank eller ikke?


TimJ

Recommended Posts

Hadde en Evinrude 85-86 mod, en av de første med VRO Hadde aldrig noe problemere med den separate oljetanken. Motor fikk vanlig service som beskrevet i instruksjonsboka hvert år.. vi hadde den i over 20 år. Ikke et feilslag på den motoren!

Båtgal og Hondafan: Askeladden,Honda Civic Sport, Honda TRX400,Honda CBR 600RR, Honda Kantklipper, Subaru xv

 

Link to post

har selv en 96 modell med ekstern tank, aldri hatt problemer med dette heller. Det er alarm koblet opp mot denne om den ikke suger olje lenger. så får vi bare satse på at alarmen virker om pumpa ryker. :smiley:

Goodspeed

GH10, Draco 21DC, Ryds 600 GTS, Askeladden Beetle 645, Mørejet 30 m/ KAD43, Viksund 340 St. Cruz m/ D6-370,  Viksund 340 St. Cruz m/ D6-370 #2

Link to post

Har hatt diverse motorer med dette systemet, og den eneste gangen jeg har hatt et problem så var det faktisk en feil med selve alarmfunksjonen. Alarmen gikk, men det var ikke noe galt bortsett fra med denne. Har forøvrig vært en rekke tråder tidligere hvor folk har koblet fra denne separate oljetanken og heller blandet inn olje i bensinen grunnet skepsis til om man kan stole på dette systemet.

Ser frem til den dagen Corona er en øl og Donald er en and!

Link to post

Er vel en oljetank som er spesielt utformet mtp fester / skal passe inn mot motor / under motorkåpe. Så du må jo skaffe en original oljetank.

 

Når nå tank ikke sitter på motor, ville jeg i hvert fall blandet olje i bensinen til jeg var sikker på at oljesmøresystemet virket. Hvis tank mangler, kan det jo være risiko for at noen har tuklet med oljepumpe / slanger også. Så fikk det heller ryke litt ekstra til jeg var sikker på at ting fungerte.

Link to post

Hos oss så var dette en separat oljetank og ikke montert inni motoren. den stod i tankrommet akter fremfor motorbrønnen. dette var nok et standard VRO/OMC system som ble levert både på Jonson og Evinrude samt kansje andre motorer også

Båtgal og Hondafan: Askeladden,Honda Civic Sport, Honda TRX400,Honda CBR 600RR, Honda Kantklipper, Subaru xv

 

Link to post

Tanken fulgte med ja, men trodde den var bare å kaste pga alt man hører om det systemet... :headbang::headbang::headbang:

Men har sendt melding til han gubben og sagt at jeg må ha den så....

Målerne som fulgte med var av type kast, så dem var det bare å glemme :sad:

Hva er det jeg "må" ha av målere? Turtall, vanntemp, oljetemp, volt og tilt indikator. Noe mer?

Å lage seg en oljenivå varsellampe burde vel være en smal sak eller?

Link to post

Jeg har en tank liggende som har hvert brukt på en Evinrude 90 hk 96 modell, denne er tilsalgs så send meg en im hvis det ikke ordner seg med den tanken du burde hatt med?

 

Ved bytte av tank eller for å forsikre deg om at denne virker kan det være lurt å blande inn olje i de første tankene med bensin du bruker for å forsikre deg om at det minker i tanken

Redigert av Jon-Kåre (see edit history)

Det er lettere med våtslipepapir en rubbing. Det er lettere med et til 2 strøk lakk en polering. Trebåt er ikke mere arbeid

Tidligere Båter: 21 fots tresjark m/sabb 22 (Tequila Sunrise) • 23 fots tresjark m/sabb 16 (Neptun) • 17 fots speilbåt i tre med vindskjerm og 25hk yamaha (Gjeld-frid I)

Link to post

Takker for det Jon-Kåre, skal skrike ut:-)

 

Whskey, står ingen ting, ser ut som om motoren er lakkert en eller annen gang, så alt er borte av sånne ting.

Hvor ellers skal serie nr stå? Iflg en eller annen side jeg fant så skal det stå på den blanke knotten jeg tok bilde av og... Men det stemmer jo ikke med noe OMC nr...
Kan det være byttet noe større deler på denne motoren en eller annen gang? Skulle gjerne vist hva årsmodell dette er, så man kan bestille litt service deler osv...

Men, den er nok pre 95, da det ser veldig ut som om sylinderne står i 90grader...

Link to post

Vet ikke om andre vil fungere da den har en giver med et par kabler. Min ser slik ut: (95 mod 60 graders motor)

 

http://m.ebay.com/itm/281383394702?nav=SEARCH

 

ser ut som den passer mange årganger I alle fall

 

http://www.marineengine.com/parts/johnson-evinrude-accessories/index.php?year=1995&model=Fuel+System+1995&section=Oil+Tank+Kit+-+1.8+Gallon&yid=34056&mid=34058&sid=38896

 

tipper den fungerer som en motstand som alle andre, men bør vel gi riktig utslag så den ikke trigger alarmen

Redigert av Whiskey (see edit history)

Baltic-pappa

Link to post

OK, da har jeg misforstått litt. Har vært separat oljetank montert under motordeksel på de påhengsmotorene jeg har hatt (Optimax, Etec). Ikke vært borti egen oljetank i tankrommet.

 

større yamaha (v4/v6) hadde tank både på motoren og i båten

Lurøy / Svalbard. Båter: Gromling 15/60 Yamaha / Wesling 490 m/80 Yamaha / Yamarin 5940 m/ F115 Yamaha / Achilles LS4 (RIP) Aquaquick MS265 West Commando 270 m/ 4hk Yamaha

Link to post

Delta i diskusjonen

Du kan skrive innlegget nå, det vil bli postet etter at du har registrert deg. Logg inn hvis du allerede er registrert.

Guest
Svar på dette emnet

×   Du har postet formatert tekst..   Fjern formattering

  Only 75 emoji are allowed.

×   Innholdet du linket til er satt inn i innlegget..   Klikk her for å vise kun linken.

×   Det du skrev har blitt lagret.   Slett lagret

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...