Jump to content

Propell størrelse til Yamaha 30


stigbåt

Recommended Posts

Har en 14 fots Veslefrikk åpen landstedsbåt med en 2012 mod. 30 hk 4-takt Yamaha. På full gass, får jeg ikke mer en 4400 o/min.

Dette synes jeg er for lite, manualen beskriver et ideelt turtall på 5-6000 o/min. Propellen som står på motoren er standard aluminiums propell. Størrelsen på denne er 11-1/3" x 13". Er det noen som har en formening om hvilken propell størrelse jeg bør ha for å få turtallet opp på ca 5500 o/min. Med standard propellen, er også båten nokså i starten, og bruker relativt lang tid på å komme i plan.

Link to post

har du mer data om båten, vekt/link?

Jeg hadde en slik motor i 40hk utførelse på en Bella 440R, 330kg, hadde samme propell og ingen problemer med å komme i plan eller med å få rett turtall.

Lurøy / Svalbard. Båter: Gromling 15/60 Yamaha / Wesling 490 m/80 Yamaha / Yamarin 5940 m/ F115 Yamaha / Achilles LS4 (RIP) Aquaquick MS265 West Commando 270 m/ 4hk Yamaha

Link to post

Delta i diskusjonen

Du kan skrive innlegget nå, det vil bli postet etter at du har registrert deg. Logg inn hvis du allerede er registrert.

Guest
Svar på dette emnet

×   Du har postet formatert tekst..   Fjern formattering

  Only 75 emoji are allowed.

×   Innholdet du linket til er satt inn i innlegget..   Klikk her for å vise kun linken.

×   Det du skrev har blitt lagret.   Slett lagret

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...