Jump to content

Yamaha 5hk går ikke på tomgang


Cato S

Recommended Posts

Å montere vannutskilleren på tanken er egentlig en dårlig løsning. Jeg hadde tenkt å skru den fast til hekkplata der motoren henger, men så har jo jeg en RIB og jeg manglet akkurat da borr for å lage skruehull i glassfiberskroget.

 

Når det gjelder flottøren som du nå har bøyd, så er jeg ikke sikker på at det var noen lur idé. Flottøren skal vippe. Den regulerer mengen bensin i kammeret, som igjen regulerer bensinen inni alle andre deler av forgasseren. Hvis du har brukt håndmakt på denne for at den skal ligge i plan med forgasseren, tror jeg rett og slett du bør bestille en ny flottør. Du kan selvsagt prøve å bøye den tilbake igjen - til der du tror den var opprinnelig. Er du heldig så får du den til å funke igjen!

Båthistorie: Nidelv 26 VP TMD31A (2005-2014), Scand Baltic 29 Yanmar 6LPA-STP (2014-)

Link to post

Såpass ja, tok den veldig forsiktig, bøyde bare litt på hengselt. Jeg så en video på youtube, der det var en som sa den skulle ligge i plan. Viss den ikke gjorde det, kunne en bøye den i plan. Jeg har ikke prøvd motoren enda, tenkte jeg skulle gjøre det i morgen eller fredag.

 

Ang vinter lagring. Bør en kjøre motoren i ferskvann noen minutter for så å lagre den?

Link to post

Men hullene på dysen, skal de stå i noe spesiell retning når jeg skrur fast?

 

Nei, bare skru inn dysen igjen, til den "bunner". Det viktigste er at du med det blotte øye kan se gjennom alle hullene, både på tvers og langsgående i hele dyseskruens lengde. Se ill. under.bilde

Båthistorie: Nidelv 26 VP TMD31A (2005-2014), Scand Baltic 29 Yanmar 6LPA-STP (2014-)

Link to post

Hvis du søker 'clean a carburator on outboard engine' så trykker du på den som heter "how to clean and rebuild a carb. " varer i 16.32 minutter. Ca på 6.30 minutter nevner han det med flottøren.

 

Aha. Bra video! Fra ca 12:30 setter han flottøren inn igjen og forsøker å få den i vater med forgasseren. Ser bra ut dette, jeg misforstod deg og trodde du mente at du hadde rettet ut fjærbladet slik at den ikke vinklet nedover ved fullt bensinkammer. Det har du altså ikke gjort, så da skal alt være veldig bra :-)

 

Litt senere: Nei, nå har jeg ombestemt meg. Jeg synes ikke videoen var noe bra likevel. For det første tar han ikke ut selve dysa med alle hullene. Det er dumt for det er nettopp der hull ofte blir blokkert. Nå bruker han jo luft for å rense, så det går sikkert bra, men videoen hadde vært mer informativ om han også skrudde ut og viste dysa. Dessuten snakker han om de tre "sølvlokkene" som han bare sier at bør tas av hver gang en renser forgasseren, men som han ikke renser selv?!? Personlig har jeg aldri fjernet disse sølvlokkene. Fordi jeg ikke har visst hvordan jeg skal få dem hverken av eller på igjen etterpå...

Redigert av Turbåt (see edit history)

Båthistorie: Nidelv 26 VP TMD31A (2005-2014), Scand Baltic 29 Yanmar 6LPA-STP (2014-)

Link to post

 

Aha. Bra video! Fra ca 12:30 setter han flottøren inn igjen og forsøker å få den i vater med forgasseren. Ser bra ut dette, jeg misforstod deg og trodde du mente at du hadde rettet ut fjærbladet slik at den ikke vinklet nedover ved fullt bensinkammer. Det har du altså ikke gjort, så da skal alt være veldig bra :-)

 

Regner med du mener "vinklet nedover ved tomt bensinkammer".

Link to post

Da har jeg fått start på den og tror den går greit. Har forsøkt å stille på blandingsskruen og tomgangsskruen. Blandingsskruen har jeg skrudd helt inn og skrudd ut ca tre omdreininger. Det virket som om jo lenger inn jeg skrudde blandingsskruen, ble det høyere turtall. Så måtte hele tiden skru ut tomgangsskruen. Men det virker som den går greit. Røykte noe voldsomt da...og bråkte. Men det kan vel skyldes at jeg ikke hadde lokket på.

 

Skal teste den litt i morgen, og prøve å få en som har litt peiling til å komme å fin justere den litt. :) :)

Link to post

Delta i diskusjonen

Du kan skrive innlegget nå, det vil bli postet etter at du har registrert deg. Logg inn hvis du allerede er registrert.

Guest
Svar på dette emnet

×   Du har postet formatert tekst..   Fjern formattering

  Only 75 emoji are allowed.

×   Innholdet du linket til er satt inn i innlegget..   Klikk her for å vise kun linken.

×   Det du skrev har blitt lagret.   Slett lagret

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...