Jump to content

Kjølevæske uten vann


Janoho

Recommended Posts

Kjøleveske er ikke bare kjøleveske!

Forskjellige motorleverandører har sine krav til hva som bør brukes! Det er vel å anbefale å følge disse.

 

En båtmotor er MYE mer utsatt for korrosjon enn en bilmotor. Kjøleveske bør derfor byttes etter anbefalinger fra motorleverandør.

 

At nevnte kjøleveske kan holde lenge på bil tviler jeg ikke på, men på båt er det litt annerledes.

Link to post

Husk at vann er den væsken som er best egnet til energiopptak (forenklet) slik at den er meget godt egnet til å ta til seg varme i en motor. At den må tilsettes andre stoff for å hindre at den fryser og korroderer gjør den allikevel sterkt egnet som kjølevæske!

 

Vanskelig å komme forbi de positive egenskapene i den fysiske evnen til å ta til seg varmeenergi. Og spesielt evnen til å ta til seg ekstra mye energi rett før væsken koker. Med det økte trykket i moderne motorer vil jeg påstå at denne egenskapen utnyttes lik at det å erstatte vann+tilsetninger ville jeg ikke vurdert.

Link to post

Kjøleveske er ikke bare kjøleveske!

Forskjellige motorleverandører har sine krav til hva som bør brukes! Det er vel å anbefale å følge disse.

 

En båtmotor er MYE mer utsatt for korrosjon enn en bilmotor. Kjøleveske bør derfor byttes etter anbefalinger fra motorleverandør.

 

At nevnte kjøleveske kan holde lenge på bil tviler jeg ikke på, men på båt er det litt annerledes.

 

Vanligvis går kjølevæsken i et lukket system. Hvorfor skal systemet være mer utsatt på båt enn på bil? Myte?

 

Jeg er ellers også litt skeptisk til dette før jeg får vite mer om andres erfaringer. Foreløpig er jeg ganske godt tilfreds med vanlig kjølevæske. Hvorfor prøve å løse et ikke-problem?

Hilsen Nils Rømcke som har tresnekka Tora og motorbåten Saowanee
Jeg er litt gal, og trives ganske godt med det ................

Link to post

Vil ikke ha en lang diskusjon her, og er heller ikke ekspert på området, men er desverre ikke helt enig med deg hanto1.

At en båtmotor har sjø- og ferskvannsside er greit. Men de forskjellige delene på en motor er vel skrudd sammen på et vis slik at hele motoren er til slutt i forbindelse med sjø på en eller annen måte (det skal vel faktisk legges utjevningsforbindelse/jording til alle ledende deler for å få tæring over på sinkanoder). Jeg mener derfor at kjøleveske er ikke bare kjøleveske. Det er vel en årsak til at det leveres både blå, rød, gul, grønn osv. kjøleveske med forskjellige egenskaper der motorleverandørene anbefaler hva som skal brukes i forhold til legeringer og ønskede egenskaper til sine motorer.

 

Mvh.

oks

Link to post

oks.81, vil heller ikke lage noen langdryg diskusjon, men jeg kan båtmotorer. FV kjølesystemet er et lukket system på samme måte som bil. Frostvæske skal hindre korrosjon og frost. Det er dog forskjell på hvilken type man bruker på forskjellige motorer, da særlig motorer med alu deler.

Sinkanoder man har på SV systemet blir ikke relevant for FV systemet, herunder jording i denne sammenheng.

Link to post

Produktet har en 3 ganger så høy pris som standard kjølevæske, men man trenger aldri å bytte igjen.

Å bytte kjølevæske kan være en klumsete prosess og vil koste litt hvis man bruker et verksted.

Siden det ikke er vann i systemet kan man åpne radiatorlokket/varmevekslerlokket på varm motor uten at det står en vannsøyle ut av det.
herav at det ikke er trykk i systemet.
Systemer har høyt kokepunkt og kjøler båtmotoren bedre ved en feil som ellers kunne ført til motorskader.

Koking, sprekk/bøy i topplokket, defekt topplokkspakning.

Link to post

På produsentens hjemmeside står det at motorer med dette produktet normalt går ca 10 grader høyere i temperatur enn motorer med tradisjonelle kjølevæsker. Vil jo tro en båtmotor med lang høy belastning i motsetning til en bilmotor vil kanskje gå enda litt varmere.

 

Motoren vil jo ikke koke pga kokepunktet er jo veldig mye høyere enn for vann men kan den høyere driftstemperaturen medføre andre problemer?

Link to post

Et problem med vannbasert kjølevæske er akkurat at det er vann som koker ved 100 grader (eller litt over men trykksatt kjølesystem). Den temperaturen du leser av på instrumentpanelet er et slags gjennomsnitt og enkelte punkter i motoren kan godt ligge en god del høyere. Er der et punkt som blir varmere enn kokepunktet får en koking akkurat der og kjølevæsken "stikker av" pga damp. Da har en plutselig et punkt som får lov til å øke betraktelig i temperatur... Dette er velkjent problematikk i lastebiler som går på full last oppover lange bakker, de kan koke i de bakerste sylindrene selv om temp.instrumentet viser at alt er ok. Har selv sprengt en radiator ganske så solid under tung last med normal temperatur på dashen...

 

Fordelen med de vannfrie kjølevæskene er kokepunktet på 180 grader eller deromkring slik at punktkoking ikke lengre er noe tema.

Mine kjøretøy pr i dag: "NittiNitti": -90 Land Rover 90, "Bimbo": -93 BMW R1100RS, "Helmut": -08 Knaus Sunliner 808

Grunnet intensiv sensur og shadowbanning har jeg forlatt Fakebook, Insta og Twitter for godt, dere finner meg på https://mewe.com/i/sveinhauge og Telegram

  • Mahatma Gandhi, 1869-1948: Vaksinasjon er en barbarisk praksis og en av de mest fatale av alle vrangforestillinger som er aktuelle i vår tid. Samvittighetsfulle motstandere av vaksinasjon bør om nødvendig stå alene mot hele verden for å forsvare sin overbevisning.
  • Barnevaksiner
Link to post

Delta i diskusjonen

Du kan skrive innlegget nå, det vil bli postet etter at du har registrert deg. Logg inn hvis du allerede er registrert.

Guest
Svar på dette emnet

×   Du har postet formatert tekst..   Fjern formattering

  Only 75 emoji are allowed.

×   Innholdet du linket til er satt inn i innlegget..   Klikk her for å vise kun linken.

×   Det du skrev har blitt lagret.   Slett lagret

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...