Jump to content

Diesel V8(7,3L Ford) Uten turbo, gunstig?


TrikkerN Lønning

Recommended Posts

God kveld båtfolk.

 

 

Har i det siste myset litt på en båt som har en marinisert V8 Ford diesel.

 

Han som har bygget den om motoren. Har tatt vekk turboen, fordi han mente dette fører til mindre slitasje på motoren.

 

Er dette reèlt ?

 

Så er det montert Bravo 1 drev, tåler dette belastningen?

 

 

Dette er en daycrusier på ca 21 fot.(12-1300kg?)

 

 

Link to post

Nå sier du ingenting om årsmodell på denne motoren, men siden den åpenbart har hatt turbo er nok motoren konstruert for det.

Kanskje en "enkel" unnskyldning for at turboen var gåen og reparasjon kostet for mye?

 

Ellers er jo turbo kjent for å forbedre forbrenningen slik at forbruket går ned når den opererer ved optimalt turtall.

 

Om Bravo 1 drevet tåler belastningen kan umulig svares på uten å vite effekten.

Link to post

Om ikke motoren er fullstendig tunet om til drift uten turbo hadde jeg styrt langt unna, Det er ikke bare, bare og plukke turboen av en motor. Vil også tro at dreiemomentet kan være et problem for drevet.

Er mariniserings utstyret hjemmelaget?

Hadde vært meget skeptisk til denne...

Link to post

Bare et par tanker:

Kompresjonen på en turbomotor av denne typen har vanligvis lavere kompresjon enn NA motorene.

Dieselpumpen vil nok gi mer diesel på turbomotoren for å gi høyere effekt.

 

Det er vel de to mest sentrale forholdene jeg kan tenke meg. Motoren starter uten turbotrykk, så det er ikke noe problem. Mulig at den kan sote mer i og med at fyllingsgraden med luft blir lavere. Når det gjelder avgitt HK, så vil jeg anse 170 Hk for å være innen en rimelig antakelse. Personlig ville jeg vel ikke valgt en slik konvertering. Og det må vel være et heller blytungt motorvalg for en så vidt liten båt. Vanlige motorer yter vel langt mer til halvparten av vekten. Påstanden om mindre slitasje ved å fjerne turboen holder ikke vann.

Link to post

Et annet moment er vekt

De motorene er tunge og for meg høres det helt feil å sette dette i en båt på 1300kg.

Redigert: ser han har nevnt det over også.

 

Jeg hadde selv mercruiser sin 7.3l diesel (som er samme motor) i en mørejet 30 og det var et tungt alternativ også på den båten.

Redigert av ollebolle2 (see edit history)
Link to post

Du må være innlogget for å kunne svare.

Logg inn med eksisterende, eller opprett ny, konto.

Opprett ny konto

Gratis og helt uforpliktende

Klikk her for å opprette konto.

Logg inn

Logg inn dersom du har konto

Logg inn


×
×
  • Create New...