Jump to content

Justering av tenning på Mercury V6 2t


bellen

Recommended Posts

Har en eldre Mercury 135 hk totakter. Kunne tenkt meg at den var litt snillere på bensinforbruket og fekk en liten tanke. Tenningskurven for desse motorene er satt opp for 87 oktan som dei har borte i statene. Som kjent, så har vi 95 oktan her hjemme. Det burde vel bety at motoren skal kunne tåle en del meir forrtenning før den får tenningsbank? Noen som har erfaring og tanker med tanke på å øke forrtenningen på en totakter? Er mest ute etter økonomi, kraft er det nok av til den båten som motoren står på.

Link to post

Unngå å eksperimentere med fortenningen. En ørliten feil her og du får et vakkert hull i et eller flere stempler som det vil koste flesk å få reparert. Forskjellen mellom 85 og  95 oktan er i praksis uten betydning for denne motortypen.
Følg motorfabrikantens råd, de vet hva de gjør. Enten må en akseptere at en gammel to-takter bruker mye bensin, eller så er det å bytte motor. Dersom du lar motoren arbeide under 3/4 gasspådrag vil du også redusere bensinforbruket betydelig.

Link to post

Delta i diskusjonen

Du kan skrive innlegget nå, det vil bli postet etter at du har registrert deg. Logg inn hvis du allerede er registrert.

Guest
Svar på dette emnet

×   Du har postet formatert tekst..   Fjern formattering

  Only 75 emoji are allowed.

×   Innholdet du linket til er satt inn i innlegget..   Klikk her for å vise kun linken.

×   Det du skrev har blitt lagret.   Slett lagret

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...