
BØstrøm
Beklager. Postet feil.
Beklager. Postet feil.
Jeg har 2 banker med Lithiumbatterier av type Winston. I den ene banken har jeg en celle som stikker fra de andre, når ladespenningen kommer over 13,6v. På neste bank har jeg en celle som underlades, og kommer ned på 2,9 volt, mens det er plenty igjen på de andre cellene. Her er vel forskjellen så mye som 0,15volt.
Der hvor cella stikker av har jeg balansert hele pakka med laboratorielader, med batteriene i paralell. Men den ene cella stikker fremdeles av ved lading.
Finnes det ikke en vedlikeholdslader som kan balansere cellene individuelt, uten at batteriene trenger å være fulladet. Mistenker at dette skjer fordi jeg skjelden har så mye som 14volt på cellene samlet, og at cellene først balanserer omkring der. Under lagring skal vel banken helst være over halvfull. Virket som ett greit sted å poste spørsmålet.