Jump to content

Skøyte Til Seilskøyte


rinololz

Recommended Posts

Jeg kan ikke ikke dette til fingerspissene, men jeg har forstått det slik at dersom man skal seile må man ha mast og masten må overføre kreftene til båten på fornuftig vis. På en seilskøyte så har man en rigg-løsning som i utgangspunktet er veldig enkel og kan sammenlignes med en jolle, der masten er veldig stiv og overfører kreftene til båten på de nederste 2 meterne av masten, altså dekksgjennomføring og kjølsvin. Så har man også sidevant som bidrar noe for å ta opp evt svikt i masten sideveis, men det vesentligste skjer altså på de nederste 2 meterne. Der masten går igjennom dekket, skal masten overføre krefter sideveis og fremover, og den stivheten som kreves av dekket her medfører gjerne treverk i veldig grove dimensjoner.

Derfor bør det vel sjekkes om skøyta overhode er bygget for seiling, for hvis ikke, så har man mye ombygging og en veldig stor jobb foran seg.

Link to post

Det er nok satt rigg å seil på mange typer skøyter, kuttere, kryssere, men det mest vanlige har nok vert "colin Archer like" skøyter som før motortida allerede var rigget for seil, -ja kuttere og. Felles for disse båtene har nok vert at de har måtta hatt inv. "løs" ballast under dørken, så som stein, jernbiter, bly, o.s.v. Masteplassering for eks.for en gaffelrigg, har nok blitt/å blir plassert etter tegninger fra diverse seilskøyter/fartøy fra 18/1900 talet. 

Mange spør om forskjellen på f.eks. en Risørskøyte å en Colin Archerskøyte? Det er altså betydelig forskjell m.h.t seilegenskapene. Risørskøytene har tradisjonell kjøl, tillike med andre fartøy fra den tiden., altså stående kjølplanke, og er grunnere båter enn Colin Archerbåtene. Den vesentlige forskjellen til C A skøyten, er at kjølen "ligger" å er betydelig bredere på midten for å gi plass å støtte til underliggende kjøl, på flere tonn da, anten det er en jernkjøl eller støpt blykjøl midt under båten da. Det siste med fyllstykker i tre (er helst eik) både foran å bak metallkjølen. Derfor kan en nok si at en Colin Archer kan bli dypere å gi bedre plass innv. å dette gir jo også mer stabilitet i h.h.til seilføring å¨stabilitet.

Redigert av dextar (see edit history)
Link to post

Delta i diskusjonen

Du kan skrive innlegget nå, det vil bli postet etter at du har registrert deg. Logg inn hvis du allerede er registrert.

Guest
Svar på dette emnet

×   Du har postet formatert tekst..   Fjern formattering

  Only 75 emoji are allowed.

×   Innholdet du linket til er satt inn i innlegget..   Klikk her for å vise kun linken.

×   Det du skrev har blitt lagret.   Slett lagret

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...