Jump to content

Noen som er kjent på strekningen Risør - Portør?


larsen2000

Recommended Posts

Har en 18-fots skjærgårdsjeep i Risør om sommeren, og har enda ikke vært oppover mot Portør eller Jomfruland. Det er lite skjermet der, så ofte rufsete sjø eller ganske store havbølger (som da kommer skrått bakfra) selv på stille dager. Noen som har noen triks i ermet for å kunne se på feks værvarselet hvordan sjøen der vil være? Må det feks ha blåst fra annen vindretning enn sør gjennom hele natten? 

 

 

bilde

Link to post

Den beste vindretningen er fralandsvind.

Har søkt nødhavn i Ellingsvik en gang.

 

http://www.yr.no/hav_og_kyst/tekstvarsel/smabat/

 

Samme som på VHF radioen i Norge. Og DAB radio

 

Vær og bølger

https://www.windyty.com/58.744/9.355?waves,58.776,9.278,9

 

Noen uthavner Portør og nordover

http://www.stathellebatforening.no/?page_id=493

God tur, det ser ok ut de neste dagene etter min tolkning av værkartene..

 

PS. gamle dønninger fra syd  hold deg 2 nm fra land oppoverkysten.

Ruter din er for flatt vann.

Redigert av roger-jo (see edit history)

Kokekyndig maskinist kjent på kysten.

Link to post
Guest Avmønstret#

Gå på fint vær. Når jeg bodde i Helgeroa gikk vi flere ganger til trebåtfestivalen i Risør i åpne joller med påhengsmotor. 

 

Dønninger er ok, så lenge det ikke blåser opp krapp sjø tåler en liten båt mye. 

 

Gå der du har den svarte streken på kartet, mellom de ytre og indre grunnene. Om du kliner deg opp i land på den ruta du har tegnet så får du bare grunner å dritt som du må ha kontroll på og sjøen bygger seg opp mye fortere. Så ut på den svarte linja og full fart til Portør. Ved innløpet til Portør velger du den merka innseilingen som passer til gjeldende vind- og bølgeforhold. 

Link to post

Delta i diskusjonen

Du kan skrive innlegget nå, det vil bli postet etter at du har registrert deg. Logg inn hvis du allerede er registrert.

Guest
Svar på dette emnet

×   Du har postet formatert tekst..   Fjern formattering

  Only 75 emoji are allowed.

×   Innholdet du linket til er satt inn i innlegget..   Klikk her for å vise kun linken.

×   Det du skrev har blitt lagret.   Slett lagret

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...