Jump to content

Frakte Princess P40 til Middelhavet


Fanta

Recommended Posts

Jeg kan lite om motorbåter. Fordelen med seilbåter er at laveste punktet er midt på hengeren, med hydraulisk justering av høyde på henger kan stålplata kjølen stå på subbe i asfalten, altså under bruer bygger det bare 5 cm. Fikk opp en 42 fots seilbåt, den kom uten å skru av noe. Men med følgebil foran og bak i Norge. Var under 4 meter bred, så uten politi. Skulle transportere en 45 fot seilbåt, der måtte vinsjer som stakk opp fjernes. Skulle leveres i Strømstad, da transport i Norge var med politi. Ror er enkelt å skur av, men kjøl er neste steg, og det er mye jobb.

 

Var en tråd for ett år eller to siden der en hentet en båt i middelhavet som ble levert i Hirtshals, der struts og ror ble skrudd av. Noen som klarer å søke seg frem til den? Der var det mye praktisk rundt transport av motorbåt. Ut fra hukommelsen husker jeg 50 fot, men det er grenser hvor pålitelig hukommelsen er to år etter å ha lest en tråd.

Link to post

Frakt fra Kiel til Middelhavet er nok rett-frem business a usual for transportselskapene. Kan forstå at båt-transport blir rimeligere til Bergen, men neppe fra Kiel.  I følge reglene i EU er det krav om en følgebil opp til 3,5 m. bredde og to følgebiler fra 3,5 (4 m på motorvei) men det må søkes om tillatelse.  Transportselskapene trenger litt tid på å planlegge, men dette behøver ikke å ble veldig kostbart og i alle fall ikke tidkrevende. 

Redigert av Krimart (see edit history)
Link to post

Ikke for å kuppe tråden, men er i grunnen enig Euklid. Har vært på Mallorca mange ganger og observert mange Europeiske båter der. spessielt engelske, men har også sett noen med norsk flagg. Rekner med de er kjøpt i middelhavet. Har et søskenbarn som kjøpte en Sunseeker på Mallorca, og der er var det ihvertfall tidligere betraktelig lavere priser! kostnad tur retur blir jo ganske stor. Men er jo båten din dønn strøken og nylig oppdatert, og du har tenkt å ha den ennå i 10 år kan jo saken være litt annerledes.  Er jo noe styr med kjøp og salg også..

Båtgal og Hondafan: Askeladden,Honda Civic Sport, Honda TRX400,Honda CBR 600RR, Honda Kantklipper, Subaru xv

 

Link to post

Stusser litt over planen om å ha båten på Mallorca «noen sesonger»; etter atten måneder (om jeg husker rett) begynner myndighetene i teorien å murre om import til EU, MVA og slikt. Dette betyr i praksis at båten må tas til Nord-Afrika fra tid til annen om en vil unngå import til EU – ikke uoverkommelig, men verdt å ta med i planleggingen.

 

Nei, du kan toll plombere  fartøyet, du kan da fremdeles bo i båten, men ikke kjøre den for en periode..

 

Det ligger masse norske seilbåter her i Torrevieja som folk bruker som "leilighet"..

 

Men jeg tror havneavgiftene på Balearene er temmelig stive i forhold til fastlands Spania ..

 

Kanskje en tanke å legge båten i havn på fastlandet når den ikke er i bruk..

 

Jeg kan undersøke priser her nede om ønskelig..

Redigert av Ida Marie III (see edit history)
Link to post

Delta i diskusjonen

Du kan skrive innlegget nå, det vil bli postet etter at du har registrert deg. Logg inn hvis du allerede er registrert.

Guest
Svar på dette emnet

×   Du har postet formatert tekst..   Fjern formattering

  Only 75 emoji are allowed.

×   Innholdet du linket til er satt inn i innlegget..   Klikk her for å vise kun linken.

×   Det du skrev har blitt lagret.   Slett lagret

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...