Jump to content

C-map kart på Raymarine multifunksjonsskjerm?


Viksund Bravo

Recommended Posts

Har en Raymarine a98 med Navionics, men blir ikke helt venn med kartet. Synes C-map er mer oversiktelig. Mulig det er en vane, men vurderer å forsøke C-map. Har noen forsøkt dette via lighthouse-grensesnittet? Hva gjøres, og hva kostet det for et mega wide kart? Og ble resultatet isåfall bra? 

Jeg er veldig impulsiv bare jeg får tenkt meg om....

Link to post

Det er  nylig installert Raymarine eS98 plotter i båten. Det fulgte med Navionics Silver kart for hele Europa, som for så vidt er OK. Da jeg er vant med C-Map, kjøpte jeg C-Map kart fra Weilbach i København,  C-MAP 4D, EN-D299, som dekker Norskekysten fra Egersund og østover, hele Østersjøen, og hele Danmark og Tyskland. For denne micro SD-brikken betalte jeg DK 1465. På brikken ligger både raster- og vektorkart for hele dette området så jeg velger på plotteren hvilket jeg ønsker, og det er vektorkart. Nå har jeg benyttet dette fra København til Bornholm og roter nå rundt i Smålandsfarvannet, hvor det er så grunt at man må fin-navigere enkelte steder. Jeg er svært godt fornøyd med dette C-Map kartet. Jeg kan ikke uttale meg om nøyaktigheten varierer med kartleverandøren.

Link to post
  • 3 uker senere...

Dette fungerte fint ja. Har plasser for to kartbrikker i min E9-plotter og man kan velge hvilke av kartene man viser. Det jeg likte spesielt godt er at man kan ha to ulike kart oppe samtidig når man kjører med delt skjerm.

 

Samtidig ble jeg litt skuffet over at plotteren, som erfart også med kart fra Navionics, ikke klarer å fremstille detaljene med ønsket klarhet for mitt etterhvert svakere syn. Så det å ha C-map innstallert hos meg løser egentlig ikke det problemet jeg prøvde å få løst, og jeg kommer til å ha nettbrett som supplement i stedet.

 

(Om noen skulle ha bruk for et C-map kart, send IM....)

 

cmap4.JPG

navionics til venstre, C-map til høyre...

 

 

Redigert av Framtia (see edit history)

Framtia på AIS

 

Seiling - den dyreste måten å reise gratis....

Link to post

Delta i diskusjonen

Du kan skrive innlegget nå, det vil bli postet etter at du har registrert deg. Logg inn hvis du allerede er registrert.

Guest
Svar på dette emnet

×   Du har postet formatert tekst..   Fjern formattering

  Only 75 emoji are allowed.

×   Innholdet du linket til er satt inn i innlegget..   Klikk her for å vise kun linken.

×   Det du skrev har blitt lagret.   Slett lagret

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...