Jump to content

Kasko eller bare brann/tyveriforsikring på fritidsbåt?


PiperBill

Recommended Posts

Kasko forsikring på fritidsbåt.

Kjøpte nylig en Baltic fra 1998. Skal henter den snart. På min forrige båt hadde jeg bare brann og tyveri forsikring men den nye båten har en betydelig større verdi på ca. 500,000. Jeg vurderer da å kjøpe kasko, brann og tyveri forsikring på den men jeg har hørt at det ofte ikke er så lett å bruke kasko delen når det trengs.

Trenger litt råd og å høre andres erfaringer rundt dette.

And always remember the wire should have a higher rating than the fuse as otherwise the wire becomes the fuse!

Link to post

Enig her, spesielt hvis du måtte låne penger til å kjøpe den.

Den er da også sikret ved transport og lagring på land, ihvertfall hos sb1

 

Man kan jo også si opp kaskoen i de månedene den står på land, hvis en vil spare noen kroner.

Jeg har ikke giddet å gjøre det, da det kun er snakk om noen få hundrelapper.

 

Mye mulig Scand er dyrere å forsikre enn min Skarpnes, det er jo en meget populær båt.

 

Koster ca 3700 i året for min del, med full kasko inntil 300 000,-

Redigert av nomen (see edit history)

Hold kjeft,når du snakker til meg!

Link to post

Som forsikringsmann så vil jeg være enig med kommentaren fra Dixie, hvis du ikke har råd å tape alle pengene så er det kasko som teller ferdig med det.

 

Hvis premien synes høy så ville jeg spurt om pris med litt høyere egenandeler. Bedre å ha 10.000,- i egenandel å faktisk få erstatning hvis uhellet er ute, en å ikke få noe.

 

Når det kommer til Rema 1000, å forsikring så sier dem det sjøl i sine reklamer "bare lave priser". Forhold deg til et etablert selskap, som har egen skadeavdeling.

 

Å nei, jeg kommer ikke gå ut med hvilket selskap jeg jobber for, å ikke heller kaste dritt om konkurrenter.

Vær obs på at få bekreftet at dem dekker skader som skjer under sjøsetting, transport og vinterlagring.

 

Link to post

Selv om jeg hadde hatt råd til å tape båten så hadde jeg uten tvil valgt kasko. Én hard grunnstøting, en uheldig situasjon i sterk vind i havna eller liknende, så har jeg spart alle pengene det kostet med forsikringen.

 

Jeg får heller kjøre båten litt mindre (dieselforbruk) hvis det kniper så mye i budsjettet å betale forsikring.

Fiskebåten: Shetland 498 - min 16" "speed sjark" - 60 HK Evinrude VRO (deaktivert VRO)
Turbåten: Neptim 8000, VP TMD40A TAMD41B

Link to post

Codan er kanskje et alternativ. De ulike selskapene har forskjellige avskrivingsregler, verdt å sette seg inn i. Premien er også sesongjustert som regel (du betaler ca 70% av summen for sommermånedene for da er risikoen høyere for uhell.) Ofte er det også særregler i forsikringsavtalen for vinterbruk. Ville gått for kasko, som regel liten prisforskjell. 

Link to post
12 hours ago, joelle said:

 

Når det kommer til Rema 1000, å forsikring så sier dem det sjøl i sine reklamer "bare lave priser". Forhold deg til et etablert selskap, som har egen skadeavdeling.

 

Nå er det vel Storebrand som står bak REMA forsikring (i følge hjemmesiden til REMA). Og ser ikke helt problemet med "bare lave priser". Har du noen erfaring å dele siden du snakker negativt om denne forsikringen?

 

 

12 hours ago, joelle said:

 

 

Link to post
PiperBill skrev for 16 timer siden:

 

Er ikke KNBF medlem

 

Koster kr ,350  billig  når en kan spare penger på forsikring, som medlemer kan få.

http://knbf.no/medlem 

http://knbf.no/nyheter/item/hvorfor-kan-det-vaere-smart-a-ha-kasko-forsikring-pa-bat

http://knbf.no/nyheter/item/norske-sjo-har-justert-ned-prisene-pa-batforsikring

 

PS en bør ha nyere båt.

har gammel båt og Gjensidige. kasko så klart.

 

Redigert av Roger jo (see edit history)

Kokekyndig maskinist kjent på kysten.

Link to post

Kjøpte gjennom LO Favør medlemskap (Sparebanken 1). Topp Kasko med omtrent alt av tillegg. Kr 500,000 båt verdi. Kr 5,400/år. Kr3000,- egenandel. DNB ville ha Kr10,000/år med 8,000 egenandel.

Byttet også bil og reiseforsikring i samme slengen og sparte Kr2000/år på det.

And always remember the wire should have a higher rating than the fuse as otherwise the wire becomes the fuse!

Link to post

Kontakt Nemi Forsikring er helt sikker på at du kommer langt ned på kaskoforsikring. Selskapet er ganske så seriøse men man må stå på kravene hvis uhellet er ute. 

1986 mod: GH-16 70HK Eivinrude. 1985 Draco 21 VP 165 hk. 1987 Paramount 21 225 Hk Johnsen. Fjord 24 Weekender VP 170HK. 1986 Windy 27 CC VP 2x 260HK. 1987Windy 9800 VP 2x260HK. 1991 mod Princess 45 fly 2xTAMD 71B. Storebro 465 Biscay. 2xTamd 74 P_B
Windy 9800 Targa 1987mod 2*AQ271C 270HK

Link to post
April 1 skrev for 1 time siden:

Norskesjø er billigere ved beregning på nett ca 9500 med 15000 i egenandel. Nemi blir det 15000 med 4000 i egenandel.

Båt ca 40 fot og pris ca 1100000

 

Noen som har hatt uhell med Norskesjø?

Fant denne tråden... Beklager rot i tråden Piperbill. 

Jeg har Nemi og har hatt en større skade hvor hele båten er nesten tottalt restaurert motorer tatt ut ,nytt og fullisolert motorrom samt oppmaling båten ble nesten som ny unntatt noen andre uhell under reparasjon som ikke Nemi mener de ikke har ansvar for (ikke avsluttet). forsikringssum Båt 45 full kasko 1700,000 kost kr 8500.- pr år  egenandel kr 12000.- ligger ute hele året 

 

1986 mod: GH-16 70HK Eivinrude. 1985 Draco 21 VP 165 hk. 1987 Paramount 21 225 Hk Johnsen. Fjord 24 Weekender VP 170HK. 1986 Windy 27 CC VP 2x 260HK. 1987Windy 9800 VP 2x260HK. 1991 mod Princess 45 fly 2xTAMD 71B. Storebro 465 Biscay. 2xTamd 74 P_B
Windy 9800 Targa 1987mod 2*AQ271C 270HK

Link to post

Delta i diskusjonen

Du kan skrive innlegget nå, det vil bli postet etter at du har registrert deg. Logg inn hvis du allerede er registrert.

Guest
Svar på dette emnet

×   Du har postet formatert tekst..   Fjern formattering

  Only 75 emoji are allowed.

×   Innholdet du linket til er satt inn i innlegget..   Klikk her for å vise kun linken.

×   Det du skrev har blitt lagret.   Slett lagret

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...