Jump to content

Fuktsluker og lufting ved vinteropplag?


PiperBill

Recommended Posts

Første vinter med ny båt (Baltic). Jeg skal har på en vinterkalesje og en formsydd presenning slik at det blir på en måte dobbelt lag. Jeg vet ikke hvor tett det blir da jeg ikke har sett nærmere på presenningen.

Men jeg bare lurer på… Dersom jeg har 4 – 5 stk fuktslukere  er det da ikke litt ulogisk å ha mye lufting i tillegg? Er det ikke bedre å begrense lufting slik at fuktslukerene kan dra ut fukten fra den luften som er i båten og ikke måtte jobbe mot frisk (fuktig) luft hele tida?

På min forrige båt så hadde jeg ikke vinterklesje men bare pressening på bakkestativ og godt med luft gjennomtrekk. Da var det ingen vits å bruke fuktsluker.

And always remember the wire should have a higher rating than the fuse as otherwise the wire becomes the fuse!

Link to post
Whiskey skrev for 4 timer siden:

Brukte de posene de har på biltema og hang i tau over bøtter samt i kjøkkensil i vasken

 

Det var et bra tips. Jeg har 10 - 12 fuktsluker-poser fra Biltema liggende. Henger dem opp over bøtter og vasken. Kanskje jeg slipper å måtte tømme båten for puter og gardiner hvis det kan holdes såpass tør.

And always remember the wire should have a higher rating than the fuse as otherwise the wire becomes the fuse!

Link to post

Fuktslukere er vel og bra, - jeg har brukt slike under vinteropplag på vannet i flere år, men i fjor høst investerte jeg i en Maeco avfukter som gikk på 220V. Den har en innebygd oppsamlingstank med kapasitet på ca 3 liter. Jeg fikk en liten aha-opplevelse når denne tanken var full etter noen timer, - og slik fortsatte det dag etter dag. Måtte koble på en slange og la vannet renne rett ned i kjølsvinet for å slippe å besøke båten hver dag. Dermed var plutselig ikke vannmengden fuktslukerne hadde samlet i løpet av vinteren så mye å skryte av lenger. Den eneste fordelen med fultslukerne jeg ser er at de ikke trenger strøm og ikke tar skade av kuldegrader...

Link to post

 

De siste 10 årene har jeg ligget i boblehavn om vinteren. Har ikke pakket ut noe av båten. Dyner, bøker, absolutt alt er ombord. Men har feiget ut og tømt vanntankene allikevel om jeg sikkert ikke heller trenger det. Er jo alltid noen varmegrader som skroget under vann ligger i og varmer skroget hele vinteren. Vanntankene og VVB ligger jo også under vannlinja, vannrørene også mener jeg.

Men tilbake til fuktslukeren. Har en slik Maeco  ombord. Den går i økomodus hele året. Har 7 tempsensorer med fuktighetsmåler ombord via internett (Telldus). Disse viser ca 55-60 % relativ luftfuktighet. På sommeren og vinter tar Maeco 'en lite opp, vår og høst mye. Har en fast overnatting i båten året igjennom, da tar den opp noen liter det døgnet. Maeco 'en avgir også overskuddsvarme tilbake til båten med luftsirkulasjon.

Er kjempefornøyd med Maeco 'en. Ikke lukt i båten, alt av klær, sengetøy og øvrig innventar har det akkurat som om det skulle vært hjemme i huset.

Båten ligger på sjøen året rundt og Maeco  er helt topp ombord.

 

 

 

Link to post

Stemmer i at Maeco'n er overlegen om man har 220v tilgjengelig. 

Bruker det i begge båtene, året rundt, også i båten som står i opplag på land. 

Den er like nyttig når man er på tur. Fuktige klær blir tørre over natta. 

Ingen rå og fuktig madrass. 

 

Fuktsluker opplevde jeg som bare søl, særlig siden seilbåten kan brukes hele året.. 

 

man sparer båten, inventar, puter etc etc for mye elde. 

 

Link to post

Sandstrøm har en som vel er samme som Meaco sin. Noe billigere er den også. Har brukt denne i 2 år og den er utrolig god, og funker godt selv om det er kaldt ute.  Selges på elkjop: https://www.elkjop.no/product/hjem-og-husholdning/klima-og-ventilasjon/SDH08L15E/sandstrom-avfukter-sdh08l15e

 

Overrasket over hvor mye vann som havner i beholderen. 

Redigert av Frissy (see edit history)
Link to post
Whiskey skrev for 9 timer siden:

Min erfaring er vesentlig tørrere i balticen med minimalt med lufting og masse fuktslukere enn med mye lufting uten slukere. Kan sikkert komme an på flere faktorer som vind.

 

Brukte de posene de har på biltema og hang i tau over bøtter samt i kjøkkensil i vasken

 

En ide å tette for ventilasjonslukene til motorrommet og sette en stor tørrbolle der? Da henter fuktslukeren kun innesperret luft fra motorrom og således holder rommet tørt. Tull eller er det bedre med lufting uten fuktsluker?

Link to post

Acetec RD50 Sorptionsavfuktare för mindre utrymmen

Vi har sett ett stort behov av avfuktare, s.k. sorptionsavfuktare för små utrymmen och presenterar här Acetec RD50 som lämpar sig för upp till 30m3 vindsutrymme eller 15m3 krypgrund där fuktlasten inte är extremt hög. Tekniken med sorptionsavfuktare möjliggör avfuktning ner till -20 grader vilket gör RD50 perfekt för den mindre krypgrunden, sommarstugan, garaget, båten eller vindenetc.

Avfuktare RD50 från Acetec



Acetec avfuktare RD50 är vidareutecklad från den mindre RD40 som var ämnad för fast montage mot vägg eller annan yta. Med RD50 är man mer flexibel då avfuktaren är portabel, utrustad med hygrostat samt förberedd för att anslutas med stosar till slang- eller rördragning.





 

Teknisk Data
* Hygrostat inställbar mellan 20 - 80%
* Mängd torrluft - 50m3/h 
* Mängd våtluft - 7m3/h
* Avfuktningskapacitet - 3kg/24h 
* Anslutning - 230V / 50Hz 
* Effekt - 200W vid avfuktning 
* Vikt - 2kg 
* Bredd 17,5cm Djup 21,5cm Höjd 17,5cm 
* Våtluftstos diameter - 32mm

 

Denne har eg fast montert og vekkgjømd. Utlufting gjennom syrefast stusss i skutesida. Har ein RD40 montert og, men den vart i minste laget.


 

 


 

Redigert av Fjordgubbe (see edit history)
Link to post
  • 2 uker senere...
Eureka skrev On 26/09/2017 at 21.19:

Maeco'n er overlegen om man har 220v tilgjengelig. 

Bruker det i begge båtene, året rundt, også i båten som står i opplag på land. 

Den er like nyttig når man er på tur. Fuktige klær blir tørre over natta. 

man sparer båten, inventar, puter etc etc for mye elde.


Har kjøpt denne fuktslukeren "Meaco DD8L Junior", og har allerede erfart dens gode egenskaper.
God investering. 

https://seatronic.no/batpleie/avfuktere/meaco

 

Reklamevideo:
https://www.youtube.com/v/Bg8sg5oMYoA?fs=1&autoplay=1&autohide=1&controls=1&modestbranding=1&rel=0&showinfo=1&theme=dark

 

Redigert av jma001 (see edit history)
Link to post

Delta i diskusjonen

Du kan skrive innlegget nå, det vil bli postet etter at du har registrert deg. Logg inn hvis du allerede er registrert.

Guest
Svar på dette emnet

×   Du har postet formatert tekst..   Fjern formattering

  Only 75 emoji are allowed.

×   Innholdet du linket til er satt inn i innlegget..   Klikk her for å vise kun linken.

×   Det du skrev har blitt lagret.   Slett lagret

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...