
VannTro
Jeg er helt enig med deg i at man ikke skal akseptere fyllekjøring og grisekjøring i 5-knopsgrensa på vannet, men hvis du anser "styrepilsen" for å være en risiko for alvorlige ulykker, da er du ute etter å provosere. Dette reguleres av dagens regler, og ja, man KAN miste sertifikatet for bil ved fyllekjøring i båt.
Sakset: https://www.tv2.no/a/8463155/
Dersom innehaveren av føreretten ikke er edruelig eller hans vandel for øvrig er slik at han ikke anses skikket til å føre motorvogn, kan politimesteren eller den han gir myndighet, tilbakekalle retten til å føre førerkortpliktig motorvogn.
Det vil si at bil-lappen kan ryke dersom en gjentatte ganger blir tatt for promillekjøring i båt (eller andre forhold som tilsier at man ikke har den nødvendige vandel eller edruelighet som vegtrafikkloven forutsetter man må ha for å inneha førerrett).
– Det er helt korrekt. Politiet kan frata deg førerretten til bil, selv om foretredelsen er gjort om bord i en båt, bekrefter Markussen i Utrykningspolitiet.