Jump to content

Leisure 17 seilbåt, hva trenger jeg av tauverk?Tau til seilbåt


sti9

Recommended Posts

Har en liten 17 fot seilbåt som er snart klar for sjøsetting. Jeg har lite peiling på seilbåter og vet ikke hvilke tau som skal på det. Jeg har 6 ulike seil som hører til båten, men ikke noe tauverk. Noen som kan prøve å forklare meg hva jeg må ha? eller eventuelt hvor jeg kan lese om dette?

 

Link to post

Har du ingen tau i masta til å heise seilene i?

De tauene som kommer ned for å heise seil kalles fall. Bør være litt strekkfaste selv om kreftene er litt begrenset på så liten båt.

De tauene som man stiller seilene inn med kalles skjøter.

 

Storseil fall.

Fokk/genoa fall

Storseil skjøte normalt med blokker og låsing på.

Fokk/genoa skjøte. Settes fast på forseilet. Trekkes bak til Wincher gjennom øye skøteskinner på dekk. Normalt ca like lang som båten 2 stk.

 

Hvis spinnaker:

Spinnaker fall

Spinnaker skjøter 2 stk 2 ganger båtens lengde.

Link to post

TS, om du skriver hva slags båt det er, kan det være lettere å gi råd. 

 

Søker du opp båten på udkik.dk, kan du kanskje finne dimensjonene og lengder. 

Men selv om det er " lite" krefter i en 17foter, så skal tauene være gode å holde i. Avlastere kan ógbestemme tykkelser. 

Biltema har faktisk helt greie fall og skjøter. Ferdig med øyespleis. 

 

 

Link to post

Min første seilbåt var en Leisure 17. Hvor bor du?

 

Du trenger  3 fall, for spinnaker, forseil, storseil og for bomløfter.  Du trenger 8 mm for fallene og 6 mm for bomløfter. Det har til oppgave å hindre at bommen faller i hodet på deg, når du tar ned storseilet. I tillegg trenger du skjøte for forseil, som også kan vær 8 mm og skjøte for spinnaker som kan være 6 eller 8 mm.

 

Fallenes lengde bør være det doble av mastehøyden, pluss avstand fra mast til cockpit. Det samme gjelder bomløfteren. Det forutsetter at du kan låse fallene fra cockpit. Må du heise seilene ved masta, så trenger de ikke være lengre en to ganger mastehøyden pluss 1 m. 

 

Sjekk lengdene her: http://www.udkik.dk/app/yyshow.jsp?id=LEISURE17&pr=1136

Redigert av arkmarin (see edit history)
Link to post

Arkmarin har heilt sikkert rett i det han skriv om dimensjonane på fall og skaut. Dersom du går opp i diameter blir tauverket vesentleg meir behageleg å ta og hala i.

Dersom du har avlastarar (klemmer til å låsa taua med) eller sjølvhalande vinsjar bør du kjøpa tau som passar til desse.

 

Ulempa med tjukkare tau er prisen, og at segla står dårlegare i svært lett vind.

 

Ask

Link to post

Du må være innlogget for å kunne svare.

Logg inn med eksisterende, eller opprett ny, konto.

Opprett ny konto

Gratis og helt uforpliktende

Klikk her for å opprette konto.

Logg inn

Logg inn dersom du har konto

Logg inn


×
×
  • Create New...