
Krimart
On 7/2/2018 at 10:44 AM, navid said:Min mening er at det å gå med båt etter kartplotter og en gps som hele tiden viser hvor du befinner deg på kartet og på skjermen, har ingen ting med navigasjon å gjøre. Navigering består av å finne fram ved å bruke papirkart, blyant, kompass, klokke, parallellforskyver, passer, missvisning og deviasjon og å beregne vind/strøm.
Men du verden hvor behagelig det er å lene seg tilbake å la plotteren vise vei. Vil nok ikke unnvære den.
![]()
Ellers finner du informasjon om strøm også i den Norske Los.
Navigasjon betyr å lede/før/ finne frem med et skip https://no.m.wikipedia.org/wiki/Navigasjon så selvsagt er kartplotterbasert navigering også like mye navigasjon. Selv foretrekker jeg i norske kystfarvann å kombinere papir og kartplotter. Det er fordi papir gir bedre oversikt og krever en annen måte å forholde seg til omgivelsene. Særlig nyttg er drt ved nattseilas på fyrledene. Det gir en redundans i navigasjonen å ta to forskjellige medier. Ikke bare som backup i tilfelle strømbuidd. Det tyske bladet Die Yacht viste nylig til forskning som viser at vi blir geografisk sett dummere av kartplotter. Man blir fokusert på prikken på skjermen, men mister oversikten. det samme er jo kjent fra bil-gps. Team Vestaas sin grunnstøting i forrige Volvo- Ocean race der de gikk på et skjær som ikke ble vist på plotteren pga zoomen som visker ut detsljer er jo også godt kjent. Hadde navigatøren brukt papirkart og plottet ruten ville ikke dette skjedd.
Ellers er det jo noen som seiler over atlateren helt uten moderne hjelpemidler, som gps, sektant, kompass eller klokke, kun vha stjerner, sola og månen?: