
Tor Arild
Siste oppdatering i denne posten.
Ble litt smått med oppdateringer etter at kone og barn kom ombord. Da var det i høysetet å få alt på sin nye plass og bli vant med båten. Etter en særs fin tur gjennom Nordfjorden fra Mandal til Søgne - lå vi to dager i Kristiansand og var gode kunder på Best Marin.
Ironisk nok lå vi ved siden av et trivelig par fra Ålesund som hadde kjøpt en P42 i min "bakgård" og var på vei hjem.
Ble trivelige dager med myyyyee båtprat og fikling i begges båter.
Deretter gikk turen til Lillesand via Blindleia der barna kom ombord. Blindleia ble kjørt med andakt og et halv øye på omgivelser og mest på kjøring. Konsentrert pluss. Måtte bakke opp til flere ganger og har funnet ut at å "henge på propellene" fungerer veldig fint. Barna hadde særs store forventninger etter mange dagers venting og 4 timer på bussen i 30 grader. Etter en kjapp avgjørelse om hvem sin lugar som var hvem sin - ble det utpakking - stuping fra passarel og sønnen og jeg krøp rundt overalt i Kjellern slik at han skulle bli kjent der. Stort med dusj på begge bad - og vanntank på 465 liter når man kommer fra 130 liters tank med dusj på badeplattform.
Etter Lillesand dro vi til Kragerø i sikksakk innom alt som var av trange steder. Følte meg litt tøffere i trynet etter Blindleia og hvordan det er å ha to store skovler i stedet for drev. Fullt i gjestehavna og lå på Taper brygga. Aldri sett så mye tullekjøring eller opplevd så mye svell. Hjelper å ha tung båt - og vi sov som steiner.
Nå ville vi hjem for å supplere med det de ikke hadde i Kristiansand - så vi snirklet oss innaskjærs så langt vi kunne og dro rett over fra rett nord om Jomfruland. Hadde frisk bris til liten kuling fra siden og rumpa inn til Havna på Tjøme med bølger fra 1-1,5 og 2m på det meste. Konklusjonen er at båten går som et tog i vannet. Barna sov faktisk på solmatten på fordekket hele veien...
Det som er den store forandringen fra Targa 37 er tre ting:
1 - Inneplassen. Den er sikkert 3,5 ganger større enn det vi er vant med. Alle har sine plasser om de vil være private og det er "Store" fellesarealer inne kontra styrehus med salong i Targa.
2 - Med en tung halvplaner er bevegelsene også i sjø laaangt roligere - og det er fint å være ombord hele tiden underveis. Før skyndte vi oss frem for å nyte uteplassen. Nå har vi kost oss inne og ute underveis. Mesteparten av turen har gått i fem eller åtte knop foruten strekker utaskjærs. Da har vi blåst på.
3 - D9 er langt tørstere enn D6... En D9 bruker litt mer per nautiske enn to x D6. Det er herlige motorer med mye kraft - men grådige er de når du ber dem løfte skjørtet og skynde på. Blir nok mye 5-8 knop - også fordi den tar med seg halve fjorden på 22-24 knop.
Nå er båten i sin nye hjemmehavn. Barn og hund ble kjørt hjem med pakkenelliker og kona og jeg vasket den skinnende ren på inn- og utsiden.
Eneste hick-up på turen var vannpumpa. I ny og ne koblet den ut. Ikke kjekt med vacuumtoalett på ferskvann. Fant at det ikke var strøm på den - inn med nye koblinger - og fremdeles ikke strøm. Så startet den plutselig igjen. Og slik gikk det noen ganger inntil vi fant ut at forrige eier hadde satt inn en Jabsco som var litt for stor for automatsikringen. Istedet for å koble forbi - så ble løsningen å slå på pumpa på dashbordet når man skulle på toalett eller ha en dusj.
Båten er veldig europeisk satt opp med varme. Aggregat på varme, defroster og Aircon. Blir nok å pønske ut en løsning i løpet av høst/vinter for å få skandinavisk varme med dieselvarmer enten på varmesløyfa ombord eller luft.
tusen takk til alle som har fulgt, postet og bidratt??
Mvh
Tor Arild