Jump to content

Hvordan fjerne "prikker" i bunnen av Navionics+ kart?


Brummle

Recommended Posts

Dette gjør plotter/kart når du zoomer inn lenger en det kartet har støtte for. Garmin feks kaller dette for "overzoom" Du får ikke fjernet dette så vidt meg bekjent, men dersom plotter støtter dette finnes det kart med mye lavere skala for de fleste områder, i stedet for Navioncs standardkart.

 

Jeg vet ikke hvor godt utvalget er for Norge, men meget godt fra Sverige og sydover. På min nye plotter har jeg kjøpt en del kart over områder jeg ferdes mye fra Solteknik og NV Charts. Disse er i rasterformat, slik at det ikke er like funksjonelt som et Navionics kart, men litt som papirkart. DVS at dersom du holder cursor over en grunne får du ikke noe ekstra informasjon en det du ser på skjermen.

 

Høne, øl og hornmusikk!

Link to post

Det stemmer på en prikk at kartgrunnlaget er forskjellig. I Oslofjorden finner du alt fra 1:5000 til 1:50 000 på standard Navionics kart.  I en plotter vil overgangen føles sømløs, men prikkene viser det tydelig overgangen mellom to forskjellige detaljnivåer/skala.

 

Navionics benytter tilgjengelige data fra Kartverket, men om de bruker ALT fra alle områder er jeg usikker på. 

Forøvrig er det gjerne samme skala som finnes på papir fra samme område. Du kan jo se om ditt område har eget kart i mindre målestokk i listen her: https://kartverket.no/Bestille/Norske-sjokart/

 

Les mer her: https://kartverket.no/kart/sjokart/Sjokart-pa-papir/

 

/Chaos

Høne, øl og hornmusikk!

Link to post

Delta i diskusjonen

Du kan skrive innlegget nå, det vil bli postet etter at du har registrert deg. Logg inn hvis du allerede er registrert.

Guest
Svar på dette emnet

×   Du har postet formatert tekst..   Fjern formattering

  Only 75 emoji are allowed.

×   Innholdet du linket til er satt inn i innlegget..   Klikk her for å vise kun linken.

×   Det du skrev har blitt lagret.   Slett lagret

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...