
Ventus
Litt forenkelt og uten alle detaljer... for dette kan nok diskuteres i "uendeligheten".
1) Hvis det er slakk på propell mot kon vil jo skyvkraften når båten drives fremover presse den inn/frem (og da er mutteren plutselig løs)
2) Hvis man starter i bakk motsatt (og mutteren må holde hele skyvkraften, men kan jo også rotere....)
3) Hvis det er "stumt" begge veier vil mutteren bare trenge "godt håndfast" i prinsippet (perfekt kon) for å sikre seg mot vibrasjoner og løsning - eller man kunne tenkt seg en låsepinne på tvers som sikring for å glemme dette med mutter og forspenning et øyeblikk
4) Alternativ til Loctite og låseblekk er dobbeltmutter - hva som er best kan man krangle lenge om.
5) Loctite er også smørende men andre friksjonsfaktorer må da i prinsippet hensyntaes ift. det som ble benyttet når gjenforbindelsen ble designet (mineralolje, syntetolje, "supersmøremidler" etc... (http://henkeladhesivesna.com/knowledge-center/wp-content/uploads/2017/02/Reliable-Threaded-Fastener-Assemblies-Torque-Tension-Relationship-K-Factor-1.pdf)
6) En grei måte å gjette seg frem til et tall er å ta forspenning lik det mutter/akslingsgjenger tåler (iht. ytrelast og utnyttelse) med en fornuftig friksjon. Det kan regnes ut - med sin iboende usikkerhet med å bruke momentnøkkel etc. til å stramme opp.
I virkeligheten - viktig at konen er god, alt annet er symptomfiksing og halvsannheter. Er konen for dårlig så går det galt til slutt.
PS: pkt 6 - antatt uendelig stivt nav. Hvis dette blir for svakt ift. forspenningen så kan det knuses/sprenges etc.