Jump to content

Landstrøm i båten kartlegging - galvanisk isolator?


Goddis77

Recommended Posts

Hei.

 

Holder på å sjekke ut og kartlegge det elektriske i båten, og tok en titt på landstrøm opplegget i dag.

 

Kabler går inn fra land via sikrings boks, for deretter å gå inn i den boksen til venstre. Har ikke skrudd opp sikringsboksen enda, men regner med at kablene kommer fra land, går gjennom boksen til venstre, før det spres ut på uttak i båten. Hva tror dere?

 

20190707_140815.jpg.88bd8bb574c3a32ba162b815345c27a4.jpg

 

Denne boksen her, kan det være galvanisk isolator?

20190707_140416.jpg.53d50eff08ebd7b6f759ad9da0ff206a.jpg

 

Her går kabel fra landstrøm til en Ladac lader, før videre til 12v anlegget 

20190707_125552.jpg.d223b9934d2b69851e6c37c664f58998.jpg

Link to post

Anlegget blir kanskje forklart i installasjonsbeskrivelsen? For meg ser den grå kassa ut som en skilletrafo av et eller annet slag. Vil altså fungere som en galvanisk isolator om den er koblet riktig. Da skal i så fall landstrømmen gå rett inn i den grå kassa. Deretter til sikringer med jordfeilbyter og videre ut på anlegget. Omvendt av hva du beskriver. Har du samsvarserklæring på 220 V-anlegget?

Link to post
Hulda skrev 1 time siden:

Har du samsvarserklæring på 220 V-anlegget?

 

Usikker på dette faktisk. Er mye dokumentasjon som fulgte med båten, så mulig det ligger noe der.

Landstrøm anlegget er adskilt fra 12v anlegget. Lader batteriene, samt går til egne uttak for 220v strøm til panelovner, varmtvannstanken, etc.

Får ta en ekstra titt på det som ligger i båten. Takker for svar hittil :smiley:

Link to post

Delta i diskusjonen

Du kan skrive innlegget nå, det vil bli postet etter at du har registrert deg. Logg inn hvis du allerede er registrert.

Guest
Svar på dette emnet

×   Du har postet formatert tekst..   Fjern formattering

  Only 75 emoji are allowed.

×   Innholdet du linket til er satt inn i innlegget..   Klikk her for å vise kun linken.

×   Det du skrev har blitt lagret.   Slett lagret

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...