Jump to content

Velge mellom Volvo Penta 31b 92 mod eller FNM 170hk 2007mod


borisboris

Recommended Posts

Hei,

Har revurdert kjøp av bensin motor.

Så nå  står valget mellom ein Volvo penta 31 b tidlig 90 tall.Godt vedlikeholdt kjørt 465 timer med 290 drev,som siger litt på tilten ca hver halvtime.

eller ein 2007 FNM motor med Bravo 2 drev kjørt 90 timer også godt vedlikeholdt.Ferskvannskjølt

Noken anbefalinger eller tips å sjå etter på besiktigelse/prøvekjøring?

Redigert av borisboris (see edit history)
Link to post

Prinsipielt er det to veldig forskjellige motorer. Volvo Penta 31b er tung og tungbygd. Deler og kunnskap på hver Marina. 

FNM 170 er lett og lettbygd. Kan være lang ventetid på enkelte deler. Få i landet som kan den motoren...

Reperasjonsmanualen er god. 

 

Begge motorene har skremmende lavt timetall. 90 timer på 13 år bør ha en meget god forklaring..

 

Dersom du skal skru selv med hjelp fra trynehefteexperter ville jeg anbefalt 31b, siden den er mere alment kjent... og ikke så lett å ødelegge. 

 

Anbefaler deg generelt å oppgi fullstendig motorkoden når du ønsker hjelp. FNM 170 finnes som både 4 syl 1.9 liter og 5 syl 2.4 liter

Redigert av dieselfan (see edit history)
Link to post

Takk for svar,

FNM motoren er 1.9 liter.den har blitt lite brukt og stått mesteparten av tiden i et naust etter eier kjøpte seg MC.Motoren ser ny ut,og timeteller vise 90 timer.Men den kan nok lett jukses med.

VP motoren har hatt 3eiere.dei to første brukte den lite.sistemann har kjørt over halvparten av timene dei siste årene er det eg får opplyst.Motoren og båt fremstår som veldig godt vedlikeholdt.spesielt motoren.ser så godt som ny ut den og.

Men er VP 31b ein slitesterk og god motor?

Får ein tak i alt av deler?

305_1716631449.jpg

Redigert av borisboris (see edit history)
Link to post

Det å velge ny båt/motor er en stor avgjørelse for de fleste.

Forstår veldig godt at du ønsker en slitesterk og god motor.

Den FNM 1.9 literen står i 12-14 forskjellige bilmodeller (Saab, Opel zafira, Vectra, Vaxhall, Alfa Romeo, Fiat ++++)

Kan en Zafira drosje gå 600.000km på en sånn motor så beviser ikke det at alle motorer er bra.... men en god indikasjon.

 

Har nok åpnet eller hvert tilstede på åpning av 120 marinemotorer, størsteparten Volvo Penta 3x og 4x motorer, en motor var sagt å ha gått 15000 timer, men det kunne ikke dokumenteres fullt ut, men det var en som hadde gått 12.800 med logg. 

Ingen av de motorene jeg har sett har vært utslitt innvendig.

 

Når jeg ser annonser med 10-20år gamle motorer med svært lave timetall så tenker jeg, stakkars motor, tenk så mye bedre den hadde hatt om den var brukt jevnlig....

 

For egen del passerer jeg nok 90 timer om 3-4 uker hittil år.... men så har det ikke vært is i år da...

 

Link to post

La til bilde av vp 31b motoren nettop.Heller litt mot VP 31b.Spesielt etter å ha møtt eieren i dag og sett kor systematisk og patentlig eieren var og kor fint båten var lagra innendørs.han hadde loggført dieselfyllinger og rekna ut gjennomsnittsforbruk i fleire år.sto dato på diesel og oljefiltre osv.system på alt.

FNM eieren ga vel heller litt motsatt intrykk.

Og så vidt eg forstår e det mykje sensorer og avansert elektronikk på dei motorene.

Redigert av borisboris (see edit history)
Link to post

Jeh har FNM, men en helt annen model. Jeg mekker selv, og det har gått bra hittil. Men jeg ville nok gått for Volvoen her pga. tilgang til deler, service og ekspertise i Norge, dersom du ikke er veldig selhjulpen og ønsker en eksotisk motor.

 

Første gangen jeg hadde motorproblem var det ingen norsk mekaniker innen rekkevidde som overhodet ville ta i motoren. Mekket selv med god oppbacking fra importøren i Bergen og sparte noen ti-talls båtlapper på det, men måtte vente i måneder på reservedeler fra Italia.

Hilsen Nils Rømcke som har tresnekka Tora og motorbåten Saowanee
Jeg er litt gal, og trives ganske godt med det ................

Link to post

Belgskift 2 års interval,olje og sinker kvart år.Vanlig servise er rimlig kurant å utføre sjøl,Rekner med det er det du meiner med overhaling,

Om drevet må renoveres bør det leveres inn,vanlig servise er kurant å utføre sjølv.Ser vansklig ut,men har du gjort det ein gang er det enkelt neste gang.Meiner det ligger ein fin tråd om dette her på forumet

Link to post
borisboris skrev for 7 timer siden:

E det ikkje mulig å overhale drev sjøl om det skulle havarere?

 

Det er mange forskjellige ting som kan gå dukken på et drev.

Noen ting kan en vanlig mann som har hatt moped klare.

Men å shimse  opp ett nytt drevsett er ikke for alle å få til...

 

Et brukt Volvo Penta DPE duopropp drev koster brukt fra 12000 til 50000kr og jeg sliter med å se hvem av de som er i best stand...

 

For egen del har jeg alltid et i reserve :diving:

Link to post

Delta i diskusjonen

Du kan skrive innlegget nå, det vil bli postet etter at du har registrert deg. Logg inn hvis du allerede er registrert.

Guest
Svar på dette emnet

×   Du har postet formatert tekst..   Fjern formattering

  Only 75 emoji are allowed.

×   Innholdet du linket til er satt inn i innlegget..   Klikk her for å vise kun linken.

×   Det du skrev har blitt lagret.   Slett lagret

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...