Jump to content

Feste av støyisolasjon


EspenB

Recommended Posts

Hei og god formiddag.

Vi har en Bavaria S30 som jeg har tenkt å montere støyisolasjon under luka til motorrommet på.

 

Planen er å bruke de platene som Biltema selger med "eggekartong-overflate" fått tips om at de fungerer svært godt.

Har tenkt å bruke TEC7 for å lime det, men tenker jeg må skru platene i tillegg for at de ikke skal kunne løsne.

Men jeg trenger noen innspill. Tenker jeg må bruke noen litt store skiver (som de du bruker for å montere Litex-plater på våtrom) eller tilsvarende for å fordele presset på platene.

 

Hvor lange skruer må/kan du bruke? Tenker at noen selvborrende skruer er bra og de må jo være syrefaste eller rustfrie?

 

Noen som har erfaring? Og hva slags skruer og skiver bruker dere - og hvor kjøpes de?

 

Legger med bilde fra en utstillingsbåt som er lik vår hvor dette er gjort.

IMG_1609.JPG

Link to post

stort sett demper lette materialer bare de høyeste tonene i støyen. Hvis man vil "bassen" tillivs duger stgort sett bare tyngre plater eller spesialmaterialer som "svinger med" og demper , slik at gjennomtenkning av hva man vil oppnå er en god idé før montering.Alskens hull, glipper og "broer i konstruksjonen kan også gi skuffelser.

 

p.

Link to post

Hei,

Her er et eksempel på lydisolasjonsplate som reduserer både lave og høye frekvenser. Om du kun har skumplate trenger du også "tung" plate.

Du finner plastbrikker etc. for montering under tilbehør. Mulig biltema også har. Har ikke sjekket.

https://www.maritim.no/lydfelleskum-tungplate-25mm-100x50cm#tabDescription

 

Medlem av Sande og Havna Båtforening - KNBF Medlem - RS Totalmedlem

Link to post

Den «selvslukkende» lydplata blir jo i hovedsak liggende mellom motor og lim, men er det lurt å bruke kontaktlim (som i hvert fall er veldig brannfarlig før det har tørket) i et rom der det potensielt kan begynne å brenne?

(Jeg vet at det brukes for å feste skrogtrekk og isolasjon innvendig i båter, og den driten er jeg glad jeg har tatt ut hos meg; den komboen brant heftig og med mye skummel røyk da jeg testet å tenne det på noe av det da det var ute.)

Link to post

Delta i diskusjonen

Du kan skrive innlegget nå, det vil bli postet etter at du har registrert deg. Logg inn hvis du allerede er registrert.

Guest
Svar på dette emnet

×   Du har postet formatert tekst..   Fjern formattering

  Only 75 emoji are allowed.

×   Innholdet du linket til er satt inn i innlegget..   Klikk her for å vise kun linken.

×   Det du skrev har blitt lagret.   Slett lagret

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...