Jump to content

Montere turbo mm., hva smører jeg pakninger med?


Sjøvind

Recommended Posts

Hehe, ok! Tar den. Det er en Yanmar 4jh2-ute. Intercooler så er det en pakning for luft og to pakninger til endelokk på sjøvannssiden. Varmeveksler en o-ring i hver ende og en pakning som skiller sjøvann inn og ut (z-pakning heter den visst). Turbo så er det en for eksos inn i turbo og en mellom turbo og eksosbend. Samt kobberpakninger og o-ring til smøreolje på turbo.

Redigert av Sjøvind (see edit history)
Link to post

Jeg brukte bittelitt eksospasta på den ene siden av eksospakningene bare for at de ikke skulle skli mens jeg monterte dem. (På VP TMD40A) Dette fungerte fint. Brukte som sagt bare bittelite, og ikke for å tette noe mer. Pakningene er laget for å holde tett bare med presset mellom delene. I alle fall var det slik på min motor. 

O-ringene til varmeveksler har jeg bare fuktet forsiktig med kjølevæske. Vet ikke om det er rett, men det gled i alle fall fint inn. Det viktigste er jo å ikke skade gummien. O-ringer til olje smører jeg alltid med motorolje. Har gjort det samme med kobberringer også bare for å ha minst mulig friksjon når jeg strammer til. (Mange strammer for øvrig disse alt for hardt. )

Det er mulig overnevnte kan gjøres på en bedre måte, men det er i alle fall slik jeg har lært det og gjør det.

 

Fiskebåten: Shetland 498 - min 16" "speed sjark" - 60 HK Evinrude VRO (deaktivert VRO)
Turbåten: Neptim 8000, VP TMD40A TAMD41B

Link to post

Du må være innlogget for å kunne svare.

Logg inn med eksisterende, eller opprett ny, konto.

Opprett ny konto

Gratis og helt uforpliktende

Klikk her for å opprette konto.

Logg inn

Logg inn dersom du har konto

Logg inn


×
×
  • Create New...