
Comforthe
Vi har en 2000W inverter ombord som brukes av og til i utehavn. Jeg har et scenario der vi bruker den slik som trådstarter spør; når vi ligger i gjestehavn med landstrøm der strømkapasiteten er meget begrenset:
Vi ligger da med kun lader koblet til landstrøm og bruker batteriene som buffer til høye strømforbrukere. Hos oss er det typisk kaffemaskin og hårføner. Laderen ligger da slått på og topper batteriene. Inverter er også slått på med sin stand-by strøm på ca 1A. Når rederinna slår på hårføner trekker selvfølgelig inverter en del og lader sparker inn og gir det den kan (som ikke er nok), resten leveres av batteriene. Laderen fortsetter å lade opp det vi hentet ut når føneren slås av, og vi slapp at sikringen gikk på land.
Det finnes selvfølgelige kombi-invertere som løser dette meget elegant, men hos oss fungerer det også bra med lader og inverter som separate enheter.