
Hakkannen
Har begge appene. Kjøpte i utgangspunktet iSailor for å ha i backup i tilfelle Navionics skulle klikke (har enda ikke opplevd dette altså, på 9 år).
Hva man liker best er nok mest avhengig av personlige preferanser tenker jeg, for opplever vel egentlig kartene som greie i begge to, men hvis jeg må velge liker jeg best layouten og kartene til Navionics. Opplever også disse kartene som noe mer detaljerte for områdene jeg befinner meg mest (detaljrikdommen kan justeres i appen). Slikt som fyr og lykter opplever jeg som ganske likt i begge to.
Når det gjelder de blå graderte feltene i bildene under går det også an å justere graden av disse i begge appene, grunnen til at de er som de er på bildene her er fordi jeg har stilt dem inn slik at Navionics-kartet blir litt «renere», og da for min del enklere å orientere seg i, siden jeg bruker det mest.
Oversiktskart over Lillesand:
Litt mer innzoomet:
Når det gjelder funksjoner i appene synes jeg Navionics trumfer iSailor også her. Det kan være fordi jeg har funnet meg mer til rette i Navionics, vel og merke etter min smak, så sjekk ut selv om du har muligheten. I Navionics har man blant annet muligheten til å ta bilder av steder man besøker og legge rett inn i appen (praktisk ved innseilinger i trange havner, da kan man ta bilde av akkurat den steinen man må passe seg for neste gang). Man kan enkelt lage ruter selv, eventuelt autorute. Når man er utpå kan man logge turen og lagre denne (+skrive informasjon om man vil) i selve appen, fint hvis man har glemt ut når og hvor man var. Innstillinger av kartet er enkelt, og man kan legge inn båtens fart og forbruk (deler av dette går også an i iSailor). Navionics har også muligheten til å merke havner, innseilinger og lignende med en markørnål, der kan man skrive info om det man har merket, eventuelt legge inn bilder. Flo og fjære? Informasjon får du direkte i appen, det er flere markører for dette plassert rundt i kartet. Bensin- og dieselprisene i de ulike marinaene blir med jevne mellomrom oppdatert av brukerne selv. Ofte står det også annen kjekk info om marinaen der (selv oppdaterer jeg alltid når jeg fyller). I Navionics har de viktigste funksjonene egne dedikerte knapper som gjør funksjonene lett tilgjengelig.
Flo og fjære:
Fordelen iSailor har framfor Navionics er først og fremst nattkartet. Det setter jeg pris på. Man slipper å måtte invertere skjermen for å dempe lyset når man seiler i mørket.
Samme utsnittet på dagtid:
Som konklusjon (ikke uventet) synes jeg Navionics sine kart totalt sett er best. Appen i seg selv er mer strømlinjeformet og greiere å navigere i enn alternativet. Etter min smak. Må jo understreke at dette er min opplevelse av disse to appene, det er ikke sikkert at du tenker likt?