
Komodo
Så var det klart for et lite miniprosjekt igjen. Har grublet på det lenge, men i fjor bestemte jeg meg for at jeg ville rive ut to vinduer i overbygget på Viksunden og støpe igjen med glassfiber. Årsakene er flere. For det første er vinduene over der ungene sover, og når vi er ute på høsten er de plaget med at det renner kondens fra vinduene ned i sengene. Et annet irritasjonsmoment er at de ofte får sola i øynene grytidlig på morran på sommeren, noe vi etter best evne har forsøkt å bøte på med lystette gardiner. Den tredje, men ikke minst viktige årsaken, er at det har vært litt lekkasje på det ene vinduet, og den ene lista har begynt å bule litt ut pga. korrosjon fra innsiden. Så derfor skal dette bort.
Jeg startet med å klippe til og tape sammen pappmaler til vinduene. Deretter støpte jeg ei plate av glassfiber på ei glassplate. Dette er mitt gamle støpebord fra "Dracoprosjektet", for de som har fulgt den tråden. Husker ikke antall lag, men plata ble ca 3mm tykk. Dette ble gjort i fjor sommer.
I dag fikk jeg omsider ånden over meg (og tid) til å begyne i båten. Startet med å rive ut vinduene.
Da fikk jeg også svar på hvorfor det har vært lekkasje. Det som har skjedd er rett og slett slurv fra fabrikken da båten ble bygget. Det har kun vært lekkasje på styrbord vindu, og her så jeg at hullet rett og slett har blitt skåret for stort ved montasje, slik at anleggsflaten for pakning har blitt for liten. På dette bildet ser vi at det har blitt skåret litt for langt ut også, men de har ikke tatt seg bryet med å sparkle igjen det før montasje
Og her har det vært for dårlig klem på pakningen, så her har det blitt lekkasje.
Ikke mye anlegg for pakning her heller
På innsiden skar jeg vekk litt av skrogtrekket for å få slipt rent. Det stygge skrogtrekket rundt vinduene var forresten enda en årsak til å gjøre jobben.
Tapet opp maskeringsplast før sliping. Det støvet som blir av dette er jo nesten håpløst å få vekk.
Deretter holdt jeg opp glassfiberplatene og tegnet rundt for å få omrisset, så skar jeg til slik at jeg fikk ca 20mm overmål alle veier. Fikk med en kompis til å hjelpe meg med å holde. Så boret vi et lite hull i hvert hjørne, la på en streng med fugemasse, og skrudde opp platene. Skruene blir selvsagt fjernet etterhvert.
For å sikre litt jevnere press på platene stemplet jeg opp med noen treklosser i svakt spenn.
Da ble det slik fra utsiden.
Det neste blir å slipe fra utsiden og støpe, må bare la fugemassen få tid til å herde litt først. Tviler uansett på om det blir i morgen, da er jeg sugen på å få sjekket krepseteinene
Fortsettes en annen dag
Ps: Hvis noen har et godt råd til hvordan jeg finner en gelcoatfarge som er mest mulig lik så er jeg lutter øre.