
Kanalkapteinen
Venter på motivasjon
---------------------------------------------------
Tenkte å komme med en liten status på Vinterlivet med Windy 8600MC.
Nå har vi hatt stabilt mellom 15 og 20 kuldegrader i seks uker, og det var rimelig kaldt i november/desember også. Merker at det tærer litt på motivasjonen til å holde på med båten. Jeg har garasje der jeg klarer å holde såvidt plussgrader, så der kan jeg pusle på litt med motor og drev og slikt. I båten har jeg en vifteovn som jeg kan sette på nede i motorrommet dersom jeg skal jobbe der.
Men akkurat nå for tida er det tungt å motivere seg for å ta på varmedressen og ut og jobbe etter at resten av familien er i seng.
Mye står litt slik halvferdig, men en del er gjort også. Det går bare litt seint for tida. I tillegg er budsjettet rimelig tynt om dagen, så det blir ikke de store krumspringa.
Startet med å rense aftercooler, med skift av pakninger etc.
Den holder tett, men på sikt må denne skiftes.
Den var full av olje fra sommerens moro, eventuelt så er det turboen som har begynt å lekke litt.
Den ble renset i dieselbad og deretter mange runder med grundig vask.
Deretter stod varmeveksler for tur.
Her var det på høy tid med en rens, og pakninger til "skilleveggene" var helt ute av stilling.
To døgn i eddiksyrebad gjorde mye godt, og sammen med nye pakninger og o-ringer håper jeg på god kjøling til sommeren.
Temperaturen på motoren har vært helt fin, men det var uansett godt å få renska opp litt her.
Beklager dårlig lys på bildene, men slik er det i garasjen min...
Etter rens:
Den fikk seg også en omlakkering. Det får hele motoren litt etter litt.
Rørdeler får litt ny glans. Her peilepinnerør som også fikk påsveieset festebrakett etter å ha vær festet med strips i årevis, samt rør til oljeskift og kjøling til turbo.
Etter lengre tids kamp kom jo styrearm ut av båten (se innlegg side 5 i tråden), og trengte virkelig litt TLC.
Luftfilterboksen var også et sørgelig syn. Mye rust, bulker og full av oljerester. Den er vasket og pusset på bildet.
Etter litt stell blir det triveligere å få om bord igjen på sikt:
Så skulle jeg bare skifte impeller.
Det var visst også på høy tid.
Den så helt fin ut der den stod på plass i pumpa og jeg vurderte å bare la den stå, men jeg hadde jo kjøpt ny så hvorfor ikke skifte.
Da den kom ut var det imidlertid dette som åpenbarte seg:
Fant ut at jeg ville plukke ut hele pumpa for å kikke litt, og medbringer så slik ut:
Da ble det ny medbringer også, og i samme omgang skiftet jeg alle pakninger, o-ringer og tetninger til pumpa. Her var spiralfjærene i tetningene rusta i filler, så det var godt å få gjort dette også. Lageret var imidlertid i god stand, og fikk stå.
Pumpe renovert og klar for noen liter til:
Sleit ellers en del med å få ut de gamle foringene til styreakselen.
De så ut til å være limt, og selvsagt måtte det både baufil, meisel, kniv og hammer til for å meisle ut skiten.
Nye foringer skal inn her snart. På bildet har jeg såvidt begynt fjerninga av gamle foringer.
Som nevnt tidligere ble ventiler kontrollert, men her var det veldig tett på 0,4 mm på alle sammen, så justering gjorde jeg ikke nå. Greit å vite at det stemmer i alle fall.
Lurer på hvor mange tullinger som ofret fingrene før Volvo måtte se seg nødt til å klistre på denne advarselen??
Så har jeg også startet litt på arbeidet i motorrommet.
Det var god gammal olje fra slutten av 80-tallet, kombinert med diverse skruer, skiver, filler og avklipte ledninger som kom til syne etter at motor var løftet ut.
Har ingen bilder før vask (urutinert), men her er etter mye vask med avfetting og diverse lurium:
I venstre kant av bildet over skimter dere også litt av de nye bjelkene til dørken som skal tilpasses. Jeg lager en ny løsning med aluminiumsbjelker som kan løftes ut for enklere tilgang til motoren.
Det var en lørdag i januar der det plutselig blei tre plussgrader, jeg heiv meg rundt, og med varmeovn og håndtlangerhjelp fra fatter, fikk vi gitt motorrommet en runde med tokomp polyuretanmaling.
Noe av det mest tilfredsstillende så langt!
Etter maling:
Her skal det inn diverse belysning, ny motorromsisolasjon og noen nye komponenter. Utrolig digg å ha et såpass mye reinere miljø under dørken! Kjenner jeg min kjære Lilly rett, kommer hun sikkert til å fylle dette rommet med olje og kaos ved første anledning etter sjøsetting
Nå venter jeg som sagt på litt mer motivasjon og neste lønning, mens tida fram mot isløsning og sesongstart stadig rykker nærmere.
Lista over ting som må gjøres er fortsatt lang, men det har minket noe i alle fall.