
Hedwig
Jannmar skrev 1 time siden:
OJ oj. Her fikk jeg litt vondt i magen.
Er det så lurt å drive på med disse øvelsene rundt og inntil et fender som driver i sjøen og er festet til ei bøtte eller et drivanker,
eller finne ei fast bøye ( hvor man ikke vet hvordan det forholder seg med tauverk og tauender under bøya) ?
Fenderet/bøya forsvinner fort av syne når man sitter på førerplassen og fenderet/bøya kommer helt inn til båten, og plutselig ligger den med sitt tauverk inntil den snurrende propellen.
Her kan det fort bli et større problem enn å få lagt til ved brygga.
Ja, det er lurt. Og nei, det er forsvinnende liten fare. Her må man faktisk vurdere og passe på slike ting. Et tau på en halvmeter mellom fender og bøtte utgjør liten fare for propell. Å ha kontroll på hvor ting er og hvordan man oppfører seg rundt det er en viktig del av det å kunne føre båt. Hvis ferdighetsnivået er så lavt at det er en fare for at man ikke klarer å holde dette unna propellen er ferdighetsnivået for lavt til å legge ut uten å ha med seg en kyndig.
Slik jeg forstår det har TS et langt høyere ferdighetsnivå, men kunne trenge litt øvelse på finmanøvrering. Da egner dette seg godt. Har brukt dette med godt hell. Det er også en god måte for å trene MOB.