Jump to content

2006 Mercury 60 efi mister kraft etter kort tids kjøring.


PeterCAK

Recommended Posts

Nevnte motor ble kjøpt brukt i fjor. Starter lett og går fint på tomgang og lavere turtall. Første turene sist sommer virket alt normalt, men etter hvert begynte motoren å "gi seg" ved høyt turtall. Mistet kraft, fusket (virket som den tente på bare et par sylindre), og var umulig å øke gass på. Etter litt ro kom den seg og begynte å gå normalt igjen. Søkte på nettet og fant en sak om noe som liknet mine problemer. Der gikk det på kjølevann. Byttet impeller og termostat. Alt virket bra resten av sesongen (noen få turer). I år har problemene gjentatt seg. Regner med impeller og termostat er ok. Åpnet likevel termostathuset og sjekket og fant irrlignende klump. Har svak kontrollstråle, men kommer vann hele tiden. Kjører kun i ferskvann.

Det jeg håper noen kan svare på, er om det jeg opplever er at motoren går i "nødmodus" pga. dårlig kjøling, hva som kan være årsaken til dårlig kjøling, eller om jeg rett og slett tenker galt og bør feilsøke andre ting. 

Setter stor pris på tanker og råd om dette?

Link to post

Har dessverre hverken instrument eller brukerhåndbok, så famler litt i blinde her. 

Har i dag sjekket termostat og kanal innenfor. Er ikke veldig glatt og pent, men ikke utpregede avleiringer. Termostat virker ok. Har blåst mellom tilgjengelige slanger og tittet på stigrør. Slanger uten motstand, men stigrør vanskelig å vurdere. Impeller ok, men gummimuffa som dekker overgang ml. impeller og stigrør virker å tette litt dårlig, og er flisete på innsiden. Skal skaffe ny. Vet ikke om denne kan føre til lavt trykk og dårlig kjølevannsforsyning..?

 

PS: Hadde skrevet feil årsmodell, er 2003 ikke 2006, men neppe avgjørende for problemet.

Redigert av PeterCAK (see edit history)
Link to post

Om stigerør er rufsete og i tillegg tetter dårlig kan det redusere reell vannforsyning til toppen. Om de indre kanalene i tillegg er litt tette kan det til sammen bli nok. Dessverre kan avleiringene være virkelig hardnakkede og mekanisk utskraping er det eneste som duger. I og med at den er ok om du f eks lar den pusle på lavt turtall i lang tid kommer det kjølevann hele veien. Da er det kapasitet ved høyt turtall som er problemet, eller feil tenningstiddpunkt dvs advance/retard er på tur. 

Link to post

Delta i diskusjonen

Du kan skrive innlegget nå, det vil bli postet etter at du har registrert deg. Logg inn hvis du allerede er registrert.

Guest
Svar på dette emnet

×   Du har postet formatert tekst..   Fjern formattering

  Only 75 emoji are allowed.

×   Innholdet du linket til er satt inn i innlegget..   Klikk her for å vise kun linken.

×   Det du skrev har blitt lagret.   Slett lagret

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...