
Hulda
W 6,3 flat, betyr vel at det er et W-uttak med 6,3 mm flatstift. W-uttaket er koblet til en sløyfe oppstrøms en diode. Det er altså vekselstrøm der og man kan ta ut signal til turteller. Eller la det være om man ikke har turteller. Jeg vil anta at ladelampen skal inn på D+ via tenningslåsen. Altså: Strøm fra batteriet inn på tenningslåsen, fra tenningslåsen til ladelampen, videre til D+. Når du skrur på tenningen vil ladelampen lyse. Når dynamoen lader, vil det bli + (pluss) i ledningen mellom D+ og batteri +, lampen slukker. Biltema-dynamoen er ikke to-polet.
Så ikke skjemaet over. Dette vet du mer om en meg :-) Enig med Index. Kjør ladelampe/tenning over startbatteriet. Start- og kjør motoren alltid på enten startbatteriet eller begge batteriene. Kjør aldri, slik som du kobler opp, motoren kun på forbruksbatteriet.
Det er vel egentlig mulig å fjerne strømmen til feltviklingene uten at diodebroen går fløyten. Da går dynamoen på 'tomgang', uten å gjøre noen jobb. Hadde en bekjent en gang i verden som hadde en slik innretning. Monterte en stor dynamo i den hensikt kun for å kjøre en dypfyser. Dette var på 80-tallet. De hadde et barn der spesialmat var en livsnødvendighet.