
X10an
MR Swe skrev for 2 timer siden:8 grader mitt i boksen og 2 rett ved kjøleplaten som er isete..
Du har mange temperaturmålinger her, men temperaturen i rommet der kompressoren står har du kanskje ikke målt ennå? Dette er en varmepumpe som forsøker å flytte varme fra kjøleskapet ut til uteluft. Slik det er nå så flyttes varmen bare ut til boksen der kompressoren står. Når varmen ikke flyttes effektivt vekk fra denne boksen er det helt umulig for aggregatet å gjøre jobben sin.
Det er fort gjort å tenke at den innebygde viften blåser mot ventilen, og at den derfor blåser varmluft ut av boksen. Men slik fungerer det ikke i praksis. Problemet er at den luften som blåses ut på fremsiden av viften skaper et tilsvarende undertrykk på baksiden av viften, og dette gjør at den eksakt samme varme luften bare roterer rundt og rundt i viften uten å noen gang slippe ut av boksen.
Du må nok gjøre som @Swingswongsier. Det hjelper veldig lite med en lufteventil med persienner dersom det ikke er gjennomtrekk i boksen. Få inn en vifte som blåser eller suger, og sørg for at det også er et hull i motsatt diagonal av boksen der frisk luft kan komme inn (eller ut). Kald luft inn i bunn av boksen, og varm luft ut fra toppen av boksen. La viften være koblet til kjøleskapets sikring eller bryter, slik at viften går til enhver tid som kjøleskapet er påslått. For å få et stillegående oppsett vil jeg anbefale den største PC-viften du får plass til (120mm eller 140mm), og så senker du hastigheten med seriekoblede dioder, eller helst en liten justerbar spenningsregulator, slik at du får lav spenning (kanskje rundt 8 volt?) over viften. Stor vifte på lav hastighet gir lite støy.
Om du gjør dette skikkelig slik at du kun får noen få grader høyere temperatur i kompressorrommet enn det er på uteluften, får du et kjøleskap som bruker mye mindre strøm og som lever et langt lykkeligere liv.