Jump to content

Optimus 55/155 med 'kompressormating'


Ingar

Recommended Posts

(Fra min nedlagte hjemmeside)

Med denne enkle modifikasjonen blir din Optimus med hurtigbrenner "verdens beste" kokeapparat. Parafinflamme er langt mer effektivt enn gass og sprit.

Man lodder en 6mm messing slangenippel til pumperøret.
Enden på gjengepartiet slipes til en hulform slik at den passer til røret og dette pusses med sandpapir slik at loddetinnet sitter.
En liten propanbrenner og vanlig elektronikk-loddetinn holder fint. Dra ut pumpestempelet mens du lodder så du ikke svir istykker pakningen.

Viktig at den monteres mellom stempelet (i bunn-posisjon) og enveisventilen i bunnen av røret, da vil man fortsatt kunne bruke pumpen hvis kompressoren av en eller annen grunn ikke fungerer.
Etter at nippelen er loddet fast, og man har sjekket at den sitter riktig, borer man et lite hull røret gjennom nippelen.
Så kobler man til en 12V bildekk-kompressor (biltema etc) og plasserer en bryter ved kokeapparatet. Av sikkerhetsgrunner bør bryteren være av ringeknapp-typen, altså at den må holdes inntrykket for at kompressoren skal gå.
Anbefaler at kompressoren plasseres slik at den ikke høres så godt, min sitter under bunnen av kjøkkenbenken.
Mulig at den originale trykkluftslangen ikke er lang nok, da benyttes en 6mm armert slange istedet.

Ta gjerne ut selve kompressoren av plasthuset og pakk den inn i skumgummi, det demper støyen ytterligere. Iom at den bare vil gå noen sekunder er ikke varmeutvikling noe problem. (Du vil antagelig flire når du oppdager at det som skal se ut som en kompressor bare er sort plast med en liten modellflymotor-lignende kompressor inni...)

Har brukt dette i 15 år nå uten problemer.

optimus.jpg

Se forøvrig dokumentasjon i arkivet.

Link to post

Du må være innlogget for å kunne svare.

Logg inn med eksisterende, eller opprett ny, konto.

Opprett ny konto

Gratis og helt uforpliktende

Klikk her for å opprette konto.

Logg inn

Logg inn dersom du har konto

Logg inn


×
×
  • Create New...