
maraxion
Hei.
Så jeg har gått til anskaffelse av ei ekstra 130W plate med solceller og har noen spørsmål jeg håper noen kan hjelpe med.
Nå vet jeg at med en MPPT kontra PWM reguator så vil jeg kunne trekke ut noe mer effekt fra differansen i volt fra panelet og batteriet.
Det jeg er usikker på er følgende:
1. Hvis jeg ikke bruker noen som helst regulater or kobler panelet direkte på en større batteripakke. Når da panelet sender inn 18V på batteriet, vil jeg da tape noen effekt kontra å benytte en regulator? Tar da høyde for at batteriet ikke går varmt og ikke er fullt, så ville jeg jo tro det vil ta til seg dette?
2. Hvis denne står tilkoblet slik, må jeg ha en diode/relee i mellom for å sikre mot returstrøm hvis det blir overskyet? Slik at ikke en mister noe tilbake?
Bruker ordinære marine batterier.