
Teerex
nomen skrev for 2 timer siden:MERCURY ja, men her snakkes det om at motoren er produsert av VW/Audi, og så har de satt på ett Mercuryklistremerke.
Hvis det er tilfelle, er det bare å holde seg laangt unna, spesielt hvis man har tenkt å bruke båten.
Jeg grøsser på ryggen bare ved tanken på VAG-produkter.
Det er bare så vidt de klarer å få bilmotorene sine til å holde, tør ikke tenke på hva som skjer når de puttes i en båt.
Om ikke drev er "scary" nok i fra før, så ble de det ihvertfall nå?
Mercury har aldri laget sine egne dieselmotorer. Og knapt nok sine egne innenbords bensinmotorer før den nyeste V6 4,5 literen.
Siden tidenes morgen (80-tallet) har Mercury funnet dieselmotorer rundtomkring, alt fra den gamle RC145DTS basert på en Renault 3,6 liter industrimotor fra Renault Marine, til VM Motori etter at Mercury overtok BMW Marine for over 30 år siden.
Samt VW Marine som Mercury overtok alt salgsansvar for omkring 2017, og satte sitt merke på motorene.
https://www.batmagasinet.no/slutt-for-vw-marine-som-eget-merke/170133
Nå har Mercury også overtatt garantiansvaret for Evinrudes E-tec og G2-motorer.
VW Marine har vært på markedet siden 2004, så ikke akkurat helt nytt da.
V8-dieselen ble presentert for 12-13 år siden, med Bravo 3X drev naturligvis. Så da har det isåfall vært "scary" ganske lenge