Jump to content

Koble sammen start og lifepo batteri?


Swingswong

Recommended Posts

Hei. 
Jeg har et lifepo batteri til forbruk og et amg til start. 
Jeg har dcdc lader som skille mellom de. 
Så lurer jeg på å montere et skillerele mellom de to batteriene som kobler de sammen. 
2 grunner til dette. 
1: om start av en eller annen grunn ikke klarer å starte motor. 
2: bruk av 230v inverter som trekker mer enn hva bms i lifepo kan gi. 
Tanker?

Link to post

Ingen dum idé, er min tanke.  Prinsippet med å bruke startbatteriet til forbruk kan riktignok diskuteres, men bare bruk det med vett så du ikke tømmer startbatteriet da :smiley:

 

Jeg har et lignende opplegg i båten min, bare at det er kun på forbruksbanken.  Den består av 360Ah LiFePo4 (80A BMS), i parallell med 440Ah AGM.  Har fungert fint i 5 sesonger, og jeg kjører 1500W kaffetrakter som trekker ca. 140A via inverter.  Min erfaring er at AGM batteriene er mest villige til å avgi strøm (og de er som oftest fulle), så tanken om å fore inverteren med strøm derfra er god.  Antar at AGM batteriet ditt ikke er så ulikt LFP batteriet kapasitetsmessig, og at de står i noenlunde nærhet til hverandre.  Hvis ikke så kan ting bli annerledes hos deg.

 

Om startbatteriet først har konka, så er det ikke sikkert at LFP batteriet kan hjelpe deg, så hvis du vil ha trygghet så må du gjøre mer research.  Om det vil fungere i praksis, det kommer an på bl.a. effektkravet til startmotoren, tilstanden til AGM batteriet og BMS'en på LFP batteriet.  Og om du forventer å kunne starte fra kun LFP batteriet alene.

Link to post

Nu vet ikke jeg hva motor du har. Men Starter trekker vel fort 200ah eller kanskje mer. Så har ikke ditt lifepo stor BMS, så vil nok denne kutte ut før du får start på motor via lifepo.

 

Å ut ifra det jeg mener å ha lest, så har vel de fleste av disse ferdige lifepo batterier en kjøper i butikker, ganske så liten bms. Bygger du sjøl, så kan en jo sette inn kraftigere bms, som tåler høy belastning.

http://www.fuel-flow.no

Få kontroll på dieselforbruket ombord med en forbruksmåler fra  www.fuel-flow.no  

 

Link to post

Jeg er helt uvitende, men hva er feil med:

Jeg har vanlig bly/syre startbatteri. Til dette batteriet kobler jeg lading fra motordynamo. Alt forbruk går ut fra dette batteriet.

Setter inn LiPO4. Denne banken lades kun fra landstrøm, solcelle og aggregat (samme lader som landstrøm). 

Mellom LiPO4 monteres en dcdc-lader. 

Følgende skjer: motor forholder seg kun til blybatteriet. Om BMS kutter, vil det ikke skje noe med dynamoen. 

Blybatteriet vil ha hvilespenning på 12,7 V. LiPO4 vil ligge konstant på minimum 13,2 V. Derfor vil det hele tiden flyte en strøm fra LIPO4 til blybatteriet. Som i sin tur nærmest vil få et evig liv. 

Tenker jeg feil? Hvis jeg tenker riktig, vil slike installasjoner bli nokså enkle å få til. 

 

Link to post

Nesten rett @Hulda

Har omtrent sådan oppsett jeg. Men dcdc åpner kun når den registrere lading inn på bly fra motor. Når motor stopper, så stenger dcdc ned forbindelse til lifepo.

 

Men ville en ha mulighet å bruke lifepo til start i nøden, så går det jo å legge en egen kabel via en hovedbryter som en kan slå på om en skulle komme i nød å trenger dette.

 

 

http://www.fuel-flow.no

Få kontroll på dieselforbruket ombord med en forbruksmåler fra  www.fuel-flow.no  

 

Link to post

Tenker du at dcdc skal lade fra lifepo4 til bly? Isåfall lurer jeg på om blybatteriet trenger konstant lading? 

 

Om du mener at dcdc skal lade fra bly til lifepo4. Så er det sånn mitt oppsett er. 

Tryggere mtp om bms skal kutte. 

Men mister litt lade effekt siden den er mindre enn hva dynamo kan levere. 

 

Dcdc kan settes til å starte ved en viss spenning på input siden eller kan linkes mot dynamo/tenning/bryter. 

Redigert av Dreuf (see edit history)
Link to post

Det er et slikt oppsett jeg har i dag, men som @Okkaby sier ønsker jeg dersom mot formodning startbatteriet ikke gir nok til start av motor kan man foreta en nødsammenkobling. 
Og siden bms ikke klarer mer enn 100A og jeg ville ha en inverter som kommer til å trekke mer enn det, tenkte jeg å koble start og forbruk sammen. Med nærmere ettertanke vil jeg tippe at det ikke kommer til å gå. Spenningen på lifepo holder seg såpass høy, mens startbatteriet mister spenning under høy belastning. Da trekkes sikker mer enn 100A ut fra lifepo. 
 

Link to post

Da er tankegodset mitt på rett spor. I dag er 'startbatteriet' på 2x225 Ah. Kunne tenkt meg å redusere dette til 2x120 Ah når nåværende batteripakke konker.

 

Hulda har baugbatteri som kan dra igang motoren. Dessute aggregat som via Stirling lader med 50 A. Slik sett skulle startsikkerheten være ivaretatt.

Redigert av Hulda (see edit history)
Link to post

Delta i diskusjonen

Du kan skrive innlegget nå, det vil bli postet etter at du har registrert deg. Logg inn hvis du allerede er registrert.

Guest
Svar på dette emnet

×   Du har postet formatert tekst..   Fjern formattering

  Only 75 emoji are allowed.

×   Innholdet du linket til er satt inn i innlegget..   Klikk her for å vise kun linken.

×   Det du skrev har blitt lagret.   Slett lagret

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...