
dude
Vann og olje er to væsker som aldri vil blande seg. Tilsettes en emulgator til disse væskene når de er samlet, vil de holde sammen ved at den væsken det er mindre av, vil fordele seg som dråper i den andre. Dette kan bare skje hvis emulgatoren inneholder en polar og en upolar del. Den polare delen (f.eks. OH-gruppe eller oksygenatom) i emulgatormolekylene vil da trekke mot de polare vannmolekylene, mens den upolare delen (hydrokarbonkjede i organiske molekyler) vil trekke mot de upolare oljemolekylene. F.eks. kan etanol brukes som emulgator for en blanding av vann og olje. (jadda, dette er klippet ut, men stemmer nok) Et eksempel fra hjemmet er Bernaisesaus. vannet er polart mens smøret er upolart. dette lar seg ikke blande. Her er det Lecitin i egget som har den fortryllende virkning som emulgator som gjør at de likevel (tilsynelatende) lar seg blande.
Siden man vet at etanol igjen kan binde vann, skaper det jo muligheter for enda mer vanndråper i drivstoffet
nå er det allerede er innblandet 7% bioetanol (minst) i drivstoffet, og det skal bli oppmot 20? kan jeg ikke skjønne annet enn at det allerede har evnen til å ta opp noe vann?
Så var det alle disse "som har sett mange eksempler på hva innblandet vann kan gjøre i motorer".. det ble jo sagt for ti femten år siden at oppmot en million motorer ville bryte sammen om man begynte å kjøre dem på biodrivstoff. Hvor er disse motorene? kunne man for eksempel fått se et bilde av disse skadene som man har "sett så mange av"? det gjelder jo både ventiler, stempler, pumper og injektorer. Sågar rør til injektorene skal visst være nødvendig å skifte siden de blir ødelagt. har jeg hørt, men ikke sett noe dokumentasjon på.
Ikke missforstå, eller øse dere opp nå. jeg konkluderer ikke med at "keiseren er naken".. bare spør forsiktig etter dokumentasjon for påstander.