Jump to content

Feste for dekksbånd?


Hurley 20

Recommended Posts

Hei, jeg skal feste dekksbånd på min lille seilbåt for å kunne kroke meg fast under seilas. Spørsmålet mitt er hva er et godt feste for dekksbåndet? U-bolt eller pad-eyes? Er de pad-eyes man får kjøpt hos biltema for dårlig greier? https://www.biltema.se/en-se/boat/deck-equipment/boat-fittings/padeye/padeye-2000040912

 

Kanskje disse? https://www.marineshop.no/seldèn/135019/seldèn-pad-eye-folding

 

De burde vel også ha en bakplate? 

 

Takk! 

 

Link to post

Mine dekksbånd har øye i den ene enden, så jeg hektet de bare på kryssholtene foran. Bak er de festet i hver sin rekkestøtte med en skikkelig knute. 
 

Ulempen med min løsning er at båndene går nede på dollbordene. Da er det mulig å falle i vannet (eller i hvert fall over rekka) hvis man er koblet til le dekksbånd. For å redusere risikoen kobler jeg meg derfor alltid på lo dekksbånd, for jeg regner med at det er større sannsynlighet for at et fall ender nede på le side enn over rekka på lo side.

Redigert av Popeye70 (see edit history)

SY Almara - 2005-modell Dufour 385 GL

Link to post
  • 2 uker senere...

Det er absolutt et poeng som er underkommunisert.

Mye av hensikten med sikkerhetsliner er at de skal være festet så langt inne på dekk, og selen være så kort, at man ikke skal nå over rekka.

Faller man over bord i fart i dårlig vær (som det gjerne er når man bruker line), er det ikke lett å komme seg om bord igjen.

Link to post

Delta i diskusjonen

Du kan skrive innlegget nå, det vil bli postet etter at du har registrert deg. Logg inn hvis du allerede er registrert.

Guest
Svar på dette emnet

×   Du har postet formatert tekst..   Fjern formattering

  Only 75 emoji are allowed.

×   Innholdet du linket til er satt inn i innlegget..   Klikk her for å vise kun linken.

×   Det du skrev har blitt lagret.   Slett lagret

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...