
tobixen
1 hour ago, Kaptein Plast said:Dette renseanlegget har derimot ikke pr. i dag nitrogenrensing
Er du sikker på det? Ihht linken som ble postet for litt siden fjernes nitrogen også ... men la meg google litt på det ... skalvise ... kortversjonen er at det er en målsetning/krav at 70% av nitrogenet i kloakken skal renses vekk, men at det så langt bare er i indre Oslofjord at man driver med nitrogenrensing. Her er hva jeg fant (NRK-artikkelen fra 2021 er ganske informativ, selv om det snakkes om "avføring" og "dritt" i overskriftene - nitrogenet kommer vel først og fremst fra urin):
"Miljødirektoratet har avgjort at Fuglevik renseanlegg i Moss må fjerne minst 70 prosent nitrogen fra avløpsvannet. (...) Movar IKS anslår at oppgraderingen vil koste mellom en halv og én milliard kroner. (...) Vi har krav fra både avløpsdirektivet under EØS-avtalen og forventninger fra vår egen regjering om å forbedre vannkvaliteten i Oslofjorden. Dette krever et krafttak i kommunene. Flere store renseanlegg med utslipp til Oslofjorden må være forberedt på at det kan komme krav om nitrogenfjerning, sier Ellen Hambro."
"Miljødirektoratet sendte fredag 13. mai ut brev til Statsforvalteren i Oslo og Viken om at kommuner og IKSer må forvente at det kommer krav om nitrogenrensing av avløpsvannet i årene framover." (...) "Norge har, gjennom implementering av EUs avløpsdirektiv, forpliktet seg til å fjerne næringssalter i områder hvor disse kan bidra til økt eutrofiering."
https://www.nrk.no/osloogviken/utslippene-fra-renseanlegg-til-oslofjorden-oker-1.15612588 (2021-08)
"Livet i Oslofjorden kveles av avføringen din" (...) "Selv om vannet ser rent ut, inneholder det for store mengder nitrogen. Kun 64 prosent av nitrogenet ble fjernet i fjor." (...) "Samtidig har mye nedbør skapt utfordringer. Det bidrar til dårlige rensing." (...) "I en fersk rapport fra NIVA kommer det fram at mengden nitrogen i fjorden har økt. Renseanleggene er hovedkilden og det haster å få redusert utslippene." (...) "det er bra kommunene innerst i Oslofjorden har nitrogenrensing og at avløpsvannet fra Oslo ledes ut på dypt vann." (...) "Men det er ikke alle som renser avløpsvannet for nitrogen. Lenger ned i fjorden, sør for Drøbaksundet er det ingen nitrogrensing overhodet. (...) Det kan skyldes at det rett og slett er for dyrt." (...) "Selv om oppfordringen er klar, er det ikke alle kommuner som ønsker å investere. Fuglevik renseanlegg ved Moss er det første som har fått pålegg om dette fra statsforvalteren i Oslo og Viken. Eierkommunene har anket pålegget og saken er ikke avgjort." (...) "Niva-rapporten som kom nå viser at situasjonen med nitrogen ikke er prekær her i Fuglevik, slik at man har stilt spørsmål ved om det er andre typer rensinger som bør være den rette medisinen"