Jump to content

Trebåt, hvilken lakk og olje? Ford Sabb 2725E og Pyro 21 dokumentasjon?


Smurfie

Recommended Posts

Har kjøpt meg en Kommedalsbåt 30 fot, skal slipe ned skroget hva anbefales av lakk eller olje? 

Den er lakket fra før. 

Det står en Ford Sabb 2725E i den finnes det noe dokumentasjon på motoren? 

Det står også en Pyro 21 ovn i båten, er det noen som har bruksanvisning for den? 

 

IMG_20230304_141035.jpg

 

Kommentar fra moderator: Tittel redigert

 

Link to post

Velkommen på forumet,er den kjøpt i Austevoll.Om du endrer tittelen på emnet så får du nok gode svar.Er nok like mange forslag som det er trebåter.

Etter å ha slipt,smør inn med tynn olje vått i vått til du er lei,forsett litt til.Tørk av overskytende.Forsett med lakk eller olje,ved lakk 6 strøk.Samme med ovatrol 2,eller Clipper2

Link to post

Hei.

 

Takk for svar, har skjønt det slik at man metter treverket med D1 og så 6 strøk med D2 (ovatrol) så skal dette bli bra ?

Skulle det være gliper i treverket som er over vannlinjen, hva er best å gjøre med det ?

 

Link to post

Hei,

kikket på bildet av båten din. Ikke sikkert det lureste er å slipe den ned. Min båt ble slipt ned i 1987, og det har ikke vært gjort siden.

 

Anbefaler å slipe alle steder der lakken har sluppet/ der det er grått. Så olje mange lag med tynnolje (eks D2). Så lakke oppå der med 2 lag ravilakk. Til slutt gi hele skroget 1 lag med ravilakk. Denne lakken er seig, litt tykk, holder seg bra og gir en flott overflate! Har brukt denne de siste 15 årene.

Link to post

Du må være innlogget for å kunne svare.

Logg inn med eksisterende, eller opprett ny, konto.

Opprett ny konto

Gratis og helt uforpliktende

Klikk her for å opprette konto.

Logg inn

Logg inn dersom du har konto

Logg inn


×
×
  • Create New...