
Teerex
Ravns Garage skaffer normalt alt som er tilgjengelig til disse motorene. For f.eks. 10 år siden var det relativt akseptable priser på deler, både pga. lav dollarkurs og at motorene ikke var så gamle da. Prisene hos Ravns var også ofte betydelig lavere enn f.eks. om man bestilte fra USA eller andre land. Men alle Mercury-forhandlere skal jo kunne skaffe deler til disse.
Situasjonen i dag er nok litt anderledes for noen typer deler som er priset hinsides det fornuftige, men da kan de nok skaffes på bruktmarkedet så lenge det ikke er vanlige slitedeler.
Noen prøver å gjøre god butikk på å selge motorer i deler, her et par eksempler
https://www.finn.no/bap/forsale/ad.html?finnkode=290728157
https://www.finn.no/bap/forsale/ad.html?finnkode=290736233
Jeg har så mange nye deler (og pent brukte deler siden jeg har en komplett motor) at jeg antagelig kunne prøve å selge alt, og vært på god vei til å dekke inn en ny motor isteden. Disse motorene selges fortsatt, dvs. nå er det den mere moderne common-rail utgaven som kom i 2006/2007 som produseres. Men samme produsent (VM Motori) og designet over samme lest som den gamle (selv om mange deler og delenr. er endret). Her under FNM sitt varemerke:
https://www.finn.no/boat/motor/ad.html?finnkode=283754293
Motorene som kjent produsert av VM Motori i Italia, en produsent som fortsatt høyst oppegående. Det står som regel VM Motori på forpakningen med deler, og så er det klistret over et merke med Mercury eller Quicksilver og deres delenr.
Motorene ble også solgt under VM Motoris eget varemerke, samt FNM og et par andre, så deletilgangen bør være grei en stund framover.
Jeg bestilte nylig 6 eksosventiler da jeg har sett at disse innebærer en risiko for havari når timene løper på, så de bør byttes når man først har motoren i biter slik som jeg har (og det har jeg hatt altfor lenge). Min er fra 1998 og har drøyt 700 timer på telleren, men hadde et havari allerede i 2001 før jeg kjøpte den. Men det er en lang historie....
På bildet kan man skimte den originale teksten fra VM Motori bak Quicksilver-etiketten på ventilforpakningen. Deler kan sånn sett også bestilles gjennom VM Motoris forhandlere og de som selger deler til disse i det store utland.
Prisen er kr 252 pr. stk. inkl. mva, altså ingen ublu pris sånn sett.